Velká čínská zeď je největší stavbou postavenou lidmi a zároveň jedinečným příkladem opevňovací architektury. Číňané Zeď nazývají Wanli Chang cheng (Wan-li čchang-čcheng), což v překladu znamená „Zeď dlouhá deset tisíc mil“.
První zmínky o Velké čínské zdi můžeme připsat do období pozdní dynastie Zhou (Čou; 5.–3. století př. n. l.), které nazýváme obdobím válčících států. Čína se v té době postupně rozpadla na řadu vzájemně znepřátelených států. Nově vzniklé státy byly relativně malé a z vojenského hlediska nevýznamné. Měly však jednu „nevýhodu“ – byly dost bohaté na to, aby se stávaly častým terčem útoků mongolských severských nomádů.
Zeď vznikla postupně spojením několika opevnění
Proto začali jednotliví vládci postupně budovat různá opevnění, která měla jejich státy před těmito útoky ochránit. Hradby zdí původně vznikaly nezávisle na sobě, neměly žádnou koordinovanou výstavbu a ani nebyly na sebe nijak napojené.
Teprve ve 3. století př. n. l. byl zahájen proces jejich propojování, který prosadil císař Qin Shi Huangdi (Čchin Š’-chuang ti), zakladatel dynastie Qin (Čchin). Císař považoval výstavbu zdi za prioritu své říše a k práci na její výstavbě vyslal 70 % obyvatelstva.
Dynastie Qin
Odhaduje se, že v období dynastie Qin pracovalo na stavbě zdi přes 300 000 vojáků a 500 000 rolníků. S nimi však na stavbě pracovaly tisíce trestanců a politických vězňů, čímž se dostáváme k počtu dvou až tří milionů lidí, kteří zde pracovali v době největší stavební aktivity. Hlavním stavební materiálem té doby byl kámen a jíl.
Dynastie Ming
Na sklonku 14. století si přetrvávající a sílící nebezpečí útoku ze severu vynutilo rozšíření opevnění. Dynastie Ming tehdy začala používat cihly a velké kamenné kvádry, které měly zásadně strukturu zdi posílit. Podél zdi byly vybudovány také vojenské pevnůstky a vyčištěný pruh země v prostoru před zdí měl usnadnit zpozorování přibližujícího se nepřítele. Vnější plášť zdi představují zhruba dvoumetrové kamenné kvádry o hmotnosti více než 1 t. Prostor mezi nimi je vyplněn směsí kamenů a hlíny. Vrchní část hlavní zdi je pak široká až 5,5 metru a měla umožnit přesunování jednotek vojsk v destistupech.
Současnost
Obdivuhodná architektura Velké čínské zdi dokázala přežít již více než 2000 let. V posledním období se na však jejím stavu podepsaly nejpříznivé klimatické změny, ale i nebývalý hospodářský růst a rozvoj Číny. V těsné blízkosti zdi nyní vyrůstají nové komunikace, dálnice i města. Čínská vláda v roce 2005 iniciovala program regenerace zdi, který by měl trvat původně do roku 2015.
V některých oblastech je zeď stále poškozována, nebo dokonce ničena a slouží například jako zdroj stavebního materiálu pro jiné stavby.
V roce 1987 se Velká číská zeď dostala konečně i na seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2007 byla Velká čínská zeď označena za jeden z novodobých sedmi divů světa.
Zajímavosti
Po mnoho staletí se délka Velké čínské zdi odhadovala na něco málo pod 5000 km. V nedávné době využili čínští vědci moderních technologií a spočítali, že celá stavba (včetně odboček) měří 8851,8 km. Její výška se pohybuje v rozmezí od 4 do 16 metrů. Západní konec začíná v Jiayuguanu (Ťia-jü-kuan) v poušti Gobi na tzv. hedbábné stezce a východní konec začíná v Shanhaiguanu (Šan-chaj-kuan), průsmyku Mezi mořem a horami, při mořském zálivu Bohai (Po-chai). Detailní pohled na mapu.
Věděli jste, že…
• Po zdi se každoročně běhá maraton.
• V roce 2005 přeskočil Danny Way Velkou zeď na skateboardu! Dokázal to však s největší rampou na světě, která byla speciálně postavena pro tento účel.
• Velkou čínskou zeď lze pozorovat za vhodných podmínek z oběžné dráhy kolem Země.
Turisticky zajímavá místa, přístupná veřejnosti:
Badaling (Pa-ta-ling) – nejpopulárnější
Jinshanling (Ťin-šan-ling)
Simatai
Huanghua (Chuang-chua-čcheng)
Mutianyu (Mu-tchien-jü)
Juyonguan (Ťü-jung-kuan)
K Velké čínské zdi se dostanete z Pekingu, který leží cca 60 km daleko. Vydat se na prohlídku této památky je dobré zejména začátkem jara nebo na podzim. Vyhnete se tropickým dnům.
Z ČR dnes letá několik přímých letů do Číny, takže zajistit si letenky je poměrně snadné. Výhodné ubytování můžete využít v odkazech níže.