Vietnam zažívá již delší dobu boom u českých cestovatelů. Tvrzení, že turismus se rapidně rozrůstá, platí možná tak v naší domovině. Z pohledu jiných zemí, a to hlavně Austrálie, rozrostlým už je do objemných rozměrů. Takže ano, připravte se na turisty i v odlehlejších destinacích. Nicméně jedná se zde stále o příjemný turismus… takový spíše „b a ť ů ž k á ř s k ý“.
Vietnam si zachovává svou autentičnost. Dostanete se do těsné blízkosti běžného života místních. V průvodcích narazíte na destinace, které i v reálu stojí za vidění. Jmenovat mohu oblast Sapa, Ha Long Bay (neboli Dračí zátoku), Hanoj, Hoi An, Hue, Sajgon, Delta Mekong a mnoho dalších. Ve Vietnamu však najdete i jednu ne příliš zmiňovanou kouzelnou oblast! Z celé cesty po této zemi hodnotím právě toto místo jako jedno z nejkrásnějších! A o skvělé zážitky z něj se s vámi nyní podělím.
Phong Nha-Ke Bang National Park
Pod názvem Phong Nha-Ke Bang National Park hledejte jednu z mála zelených oblastí ve Vietnamu – jako odkaz války, kdy nepřátelé Vietnamu, v rámci lepšího odhalování místních, zničili téměř veškerou faunu a flóru. Lokalita se nachází kolem 500 kilometrů od hlavního města Hanoje.
Rozhodla jsem se, že až opět navštívím Vietnam, pojedu celou cestu jen na skútru. Tento původně nepodstatný detail posléze značně povýšil můj celkový zážitek! Cílovou destinací se stala vesnička s názvem Phong Nha, která se táhne okolo řeky Song Con. Mé putování však začalo již nočním vlakem z Hanoje do Dong Hoi, kde následovalo shánění se po dalším dopravním prostředku. Nakonec jsem si zde vypůjčila skvělé jednostopé vozítko a zbylých 60 kilometrů si odřídila. Už jen tato prostá věc se proměnila ve skvělé dobrodružství. Nedá se srovnat s řízením ve městě. Jedete si po udusaných cestičkách, spousta zeleně, krav, divících se místních. Paráda!
Stranou zájmu?
Národních parků najdete ve Vietnamu třicet, ale jen Phong Nha-Ke Bang je uznán místem světového dědictví UNESCO. Jen pro zajímavost – nejvíce navštěvovaným parkem však není! Důvodem je jeho poloha, leží lehce stranou z obvyklé turistické trasy, a je proto turisty trochu opomíjen. Opačnému jevu čelí Cat Ba a Cuc Phuong, které mají skvělou dostupnost (a tedy více turistů). Neznamená to, že byste zde na žádné turisty nenarazili, ale rozhodně nečekejte takové zástupy, jako třeba v Ha Long Bay!
Do jeskyně za zábavou?
A proč jet právě do NP Phong Nha-Ke Bang? Nachází se zde nejen zachovalá příroda, modrozelená řeka Song Con, vyvýšené kopečky, ale hlavně spousta jeskyní, které vás opravdu okouzlí! Jeskyně nabízí bezpočet možností vašeho zájmu. Já jsem zvolila bahenní koupel v Dark Cave! Pokud chcete zažít koupačku jako v Mrtvém moři, navštivte právě tuto jeskyni. Do Dark Cave nejdete úplně za pozorováním přírodních úkazů, ale spíše za zábavou!
Sjedete si po zip line, kousínek doplavete k jeskyni, nasadíte helmy s čelovkou a tápete několik desítek až stovek metrů jeskyní (ve tmě se ty vzálenosti těžko odhadují, navíc musíte překonávat lehké překážky v podobě krátkých bahenních skluzavek apod., a tak to asi trochu kazí odhad).
Na konci cesty vás čeká maličkaté jezírko hnědé barvy. Vlezete do vody, ale je to, jako byste seděli v nějakém gelu. Nikdy jsem nic podobného nezažila, ale vím, že tohle chci zas! I přesto, že z plavek budete to bahno vymývat celý rok (vlastní zkušenost). Jakmile se vyrácháte a dostanete se z jeskyně ven, máte možnost si ještě zablbnout na opičí dráze nad řekou.
Phong Nha Cave
Opakem bude návštěva návštěva jeskyně Phong Nha Cave, kde budete obdivovat konečně i přírodní úkazy. Nevšední na této prohlídce bude, že se do této jeskyně dostanete pouze po vodě. Projížďka lodičkou představuje vítané zpestření. Návštěvníků sem proudí více než dost, ale rozprostřou se po celém prostoru. Během prohlídky se ocitnete na třech hlavních „stanovištích“ – na vodě, přímo v jeskyni na pevnině (na několika místech lze z loďky vystoupit) nebo na souši před jeskyní (kde se nachází dosti stánků se suvenýry a s ochotnými prodavači).
V oblasti najdete spoustu dalších možností pro aktivní trávení času. Dále doporučuji tour džunglí s průvodcem (pozor na pijavice) nebo návštěvu Paradise Cave. Za dalšími vodními hrátkami si zajeďte do Mooc Spring.
A na kolik vás vyjde takováto zábava?
Kupodivu nehraje moc roli, zda si koupíte celodenní tour a máte v balíčku například návštěvu Dark Cave a Phong Nha Cave i s dopravou, nebo se na jednotlivé výlety vydáte sami sólo. Za první zmíněný balíček dáte kolem 130 dolarů za dvě osoby.
Doporučení na závěr:
Výlety si v oblasti Phong Nha-Ke Bang nemusíte předem rezervovat. Na místě funguje mnoho agentur/průvodců. Až dle aktuální nálady se tak můžete rozhodnout, co a kdy navštívíte.
Tip na ubytování:
Pokud jste milovníci přírody, máte rádi klídek a krásný výhled, doporučuji shánět ubytování až ve vzdáleném cípu vesničky směrem do národního parku. A pojďme ještě dál – chcete opravdu okusit, jak žijí místní? Rezervujte si pokoj (nebo spíše svou chýši) v BeHome homestay. Nejenže majitelé bydlí ve stejných podmínkách (v jednom pokoji žije celá rodina), ale pokud zůstanete na večeři, dostanete instrukce, v kolik a do jaké místnosti se máte dostavit a pochutnáte si na stejném jídle, ke kterému usedne i rodina z BeHome homestay.