Vítejte u druhého dílu putování po Andalusii. V prvním díle jsme navštívili památky v Málaze, vydali se po nebezpečné stezce ve skalách a také se kochali nádhernými výhledy nejen v Rondě. V tomto článku Vás vezmu na Gibraltar za opicemi, do města Jerez de la Frontera nebo na fotbal do Sevilly. Tak není na co čekat a vzhůru za poznáním!
Zastávka v luxusu
Z Rondy jsme ihned nepřejížděli na Gibraltar, ale měli jsme domluvené ubytování kousek od Manilvy. Podél pobřeží, od Estepony až skoro po Gibraltar, se po kopcích rozléhají krásné a honosné hotelové komplexy a vily boháčů. My jsme tento roadtrip jeli v květnu a hotely, co přes sezónu stojí více než 1000 Kč na osobu a noc, nyní stály čtvrtinu ceny. Počasí v květnu už bylo, dá se říct letní, takže jsme se i koupali v moři. Pro Španěly ale sezóna ještě nezačala, takže ceny nemají tak nastřelené, jako v červenci a srpnu, takže tuhle dobu rozhodně doporučuji.
Bacha na opice!
Nyní už se konečně vydáme na ten slibovaný Gibraltar, často přezdívaný The Rock (česky – skála). Jedná se o zámořské území patřící ke Spojenému království již od roku 1713. Na Gibraltaru žije jediná evropská kolonie opic. Tyto opice patří k druhu magot bezocasý a místní obyvatelé si jich velice hýčkají, jelikož jedna legenda praví, že dokud budou na Gibraltaru opice, bude stále britský. Avšak dávejte si na ně pozor. Nic nedržte v ruce! Ukradnou to. Nic nemějte v kapse! Ukradnou to. Nemějte na hlavně sluneční brýle nebo kšiltovku! Ukradnou je. Kapsy na zip na batozích si dobře zabezpečte! Naučily se je odepínat. A také nevíte odkud vyskočí, takže buďte opravdu obezřetní.
Pokud zde přijedete autem doporučuji zaparkovat ještě na španělské straně. Auta na hranicích stojí dlouhou frontu a takhle se ji vyhnete. Při překračování hranic si připravte pasy nebo občanky, jelikož vás čeká běžná hraniční kontrola. Jakmile vstoupíte na území Británie opravdu pocítíte, že jste v Británii. Platí se zde librami, mluví se anglicky, jsou zde červené telefonní budky a jezdí zde dvojpatrové červené autobusy. Jediná cesta na pevnině do centra Gibraltaru kříží ranvej mezinárodního letiště. A to je opravdu kuriozita. Doporučuji si najít časy příletu a jít se podívat na přistávající letadlo takřka z bezprostřední vzdálenosti.
Doslova největší dominantou Gibraltaru je Rock of Gibraltar (Gibraltarská skála), která zabírá největší území. Jedná se o vápencovou skálu protkanou systémem tunelů, jelikož dříve sloužila jako pevnost. Na skálu se můžete vydat pěšky nebo si koupit lístek na lanovku, která vás vyveze až na samotný vrchol, kde se můžete kochat nádhernými výhledy nebo se mazlit s opicemi.
Samí koně, i ti pod kapotou
Naší další zastávkou bude Jerez de la Frontera, jehož historické centrum bylo vyhlášeno kulturní památkou. Pro mě byla největším lákadlem místní katedrála – Catedral de Jerez, která je opravdu honosná a nádherná. Další místa, která rozhodně stojí za návštěvu jsou Plaza del Arenal, Alcázar de Jerez nebo Iglesia de San Miguel.
Jerez je známý hlavně díky chovu koní a pěstování vína. Je sídlem Královské andaluské školy jezdeckého umění a v roce 2004 se zde konaly Světové jezdecké hry. Z výborných místních hroznů se zde vyrábí sherry. Firma Tío Pepe, vyrábějící tento skvělý alkoholický nápoj, má v centru Jerezu muzeum, kde se můžete dozvědět více informací o výrobě, podívat se na stovky lahví a některé z nich si i koupit. Ve městě se nachází i automobilový okruh – Circuito Permanente de Jerez – dřívější dějiště závodů formule 1.
Ještě více na sever, do hlavního města
Avšak ne až do Madridu, ale podíváme se do hlavního města Andalusie – do Sevilly. V Seville je tolik k vidění, tak pojďme na to! Skoro v samém srdci města se rozléhá náměstí Plaza de España, které vniklo v roce 1929. Najdete zde široké promenády a reprezentativní budovy.
Další velice významnou místní památkou je Alcazár, který byl původně maurská pevnost, ale nyní se jedná o královský palác a je zapsán na seznamu světovém dědictví UNESCO, spolu s Indickými archívy a katedrálou.
Sevillská katedrála je 3. největší katedrála v Evropě. Začala se stavět již v roce 1402 a stojí na místě původní mešity. Součástí katedrály je Giralda, což je její zvonice. Nyní je výška věže 104,5 m, avšak původní výška byla 97,5 m a ve své době byla největší věž na světě. V blízkosti katedrály jsou Indické archivy, které ukrývají dokumenty popisující objevování Ameriky.
Samozřejmě také Sevilla má svůj fotbalový tým, takže pokud se mezi vámi najde milovník fotbalu, tak můžete, stejně jako my, vyrazit na zápas a načerpat skvělou atmosféru. Sevilla FC, přezdívaní „Sevillistas Rojiblancos“ (česky – červenobílí), patří mezi nejúspěšnější fotbalové kluby ve Španělsku.
Jejich domácí stadión Ramóna Sáncheze Pizjuána se nachází kousek od centra města, takže zde můžete dojít v pohodě pěšky. I přes to, že bych na otázku jestli hokej nebo fotbal odpověděla hokej, a moc se mi na zápas nechtělo, tak můžu říct, že ta atmosféra byla úžasná a naprosto mě to nadchlo, takže i „nefotbalistům“ doporučuji všemi deseti.
(poslední část putování po Španělsku příště)
Víte, že..
- se konala již 3 referenda o připojení Gibraltaru ke Španělsku? Většina obyvatel s tím ale nesouhlasí.
- hranice Gibraltaru se Španělskem je dlouhá pouze 1,2 km?
- je Sevilla 4. největším městem ve Španělsku?
- je v Sevillské katedrále uložen sarkofág s Kolumbovými ostatky?