V minulosti nevýznamná rybářská vesnička. Dnes jeden z nejbohatších států na světě, i přesto, že je velký jako Praha a Brno dohromady. Řeč je o Singapuru. Městském státu, který je pro cestovatele často přestupní stanicí při cestách do Asie, Austrálie či Evropy. Nenechte si ani vy při stop-overu v Singapuru ujít jeho jedinečné moderní stavby prazvláštních tvarů ani historické čtvrti z dob britské kolonizace.
Je až neuvěřitelné, že Singapur vznikl teprve před 200 lety. Než v roce 1819 založil město sir Thomas Stamford Raffles, nebylo tu nic kromě džungle a malé osady rybářů. Ta se později během britské kolonizace pomalu přeměňovala v důležitý přístav, který je už dnes druhým největším na světě, hned po Šanghaji. Atmosféru z kolonizační éry můžete nasát při procházce po Colonial District, kde domky z této doby stojí dodnes.
Město, stát a ostrov v jednom už pak rostlo takovým tempem, že se vyšplhalo mezi nejbohatší státy světa s nejvíce milionáři na hlavu v Asii. Začaly růst mrakodrapy, hotely, drahé obchodní domy a jiné až futuristické stavby, že jeden neví, jestli je ještě v přítomnosti nebo omylem nepřeskočil pár století.
Singapur si vysloužil pověst super moderního města, které vůbec nezapadá mezi ostatní státy jihovýchodní Asie. Bohatství, pracovní příležitosti, nízké daně a prakticky nulová kriminalita láká mnoho lidí z celého světa, kteří se do Singapuru přistěhovali za vidinou lepšího života.
Singapur je tak třetí zemí s nejvyšší hustotou zalidnění, a to i přesto, že má nejnižší porodnost na světě. Na rozloze 722,5 km², která se mimochodem každým rokem zvětšuje, žije přes 5,5 milionů obyvatel. Na 1 km2se tak vměstná 7 804 obyvatel.
Díky velké migraci je Singapur mixem různých kultur, náboženských vyznání a jazyků. Nejen ve čtvrtích Chinatown, Little India a Arab Street najdeme buddhistické chrámy, hinduistické svatyně, islámské mešity či křesťanské kostely, které stojí doslova vedle sebe. Bezproblémové soužití různých etnik nebrání ani fakt, že jsou tu uznávány hned čtyři úřední jazyky. Kromě čínštiny také angličtina, malajština a tamilština.
O tom, že většina obyvatel Singapuru žije šťastně a spokojeně, svědčí mj. výzkum The Economist Intelligence Unit, který tento městský stát hodnotí jako místo s nejvyšší kvalitou života na světě.
Srdce města hledej u Merliona
Název Singapur pochází ze sanskrtu a znamená Lví město. Socha mořského lva Merliona proto dnes stojí v srdci města, v zátoce Marina Bay. Lev se podle pověsti stal symbolem města po té, co ho tu po vylodění zahlédl sumaterský princ. Jeho rybí ocas připomíná původ Singapuru jakožto rybářské vesnice.
Při procházce k Merlionovi se otevírá nádherný výhled na celou zátoku s mrakodrapy na jedné straně a hotelem Marina Bay Sands na straně druhé. Ano, to je ta stavba se třemi věžemi nahoře propojené jakousi lodí, která „předčila“ Merliona a stala se novodobým symbolem Singapuru.
I když tu jedna noc vyjde v přepočtu minimálně na 7 000 Kč, o hosty nemá nouze. Ti se mohou ubytovat ve více než 2 500 luxusních pokojích a v 57. patře využít „nekonečný“bazén s výhledem na Singapur.
V přízemí hotelu Marina Bay Sands se pak nacházejí značkové obchody, mnoho restaurací, největší kasino na světě, divadlo či dokonce ledové kluziště. Tento hotel svým hostům nabízí jednoduše to nejlepší.
Nejmodernější zahrady na světě?
Tak těmi jsou rozhodně Gardens by the Bay. Ale kromě kytiček tu najdete i superstromy. Tzv. Supertree Grove jsou až 50 metrů vysoké železné konstrukce porostlé živými rostlinami, které vypadají jako stromy. I když možná z jiného vesmíru. A super se jim říká proto, že díky zabudovaným panelům zachycují solární energii, která se využívá večer k jejich osvětlení.
A ještě víc super je, že do zahrad je vstupné zdarma. Večer se tu pak sházejí stovky zvědavců, kteří si nechtějí nechat ujít světelnou a hudební show Rhapsody, která vám vyrazí dech. Pokud světelná představení milujete, nenechte si ujít ani to před Marina Bay Sands. Protože hotel a Gardens by the Bay jsou jen kousek od sebe, stihnete dvě světelné podívané za jeden večer.
Singapur barevný a hravý
Když se dostatečně vynadíváte moderní tváře Singapuru, vydejte se tam, kde to hraje všemi barvami. Ve čtvrti Joo Chiat najdete ty nejrozkošnější domky s terasami a ozdobnými fasádami se složitými motivy, které jsou zachovalou ukázkou předválečné architektury. V „malé Indii“ (Little India) obchody a restaurace hrají tolika barvami, že vám bude přecházet zrak. Rohový dům Tan Teng Niah Residence je tím nejbarevnějším z nejbarevnějších. Nad Chinatown, kde jsou ulice ověšené červenými lampiony, se tyčí působivý červeno-bílý chrám Buddhova zubu (Buddha Tooth Relic Temple). Uvnitř není vystaven na odiv jenom Buddhův zub, ale dokonce i jeho jazyk nebo kost.
Na co být při návštěvě Singapuru připravený
Pod vidinou vytvoření dokonalého města se Singapur stal známým pro své zákazy. Mastná pokuta, v některých případech dokonce výprask od policisty anebo minimálně pohoršené pohledy místních čekají každého, kdo se pokusí do státu dovést žvýkačky, přebíhá silnici na červenou, odhazuje odpadky na zem, krmí ptáky, jí nebo pije v metru či jde po eskalátorech. Zdá se vám to ujeté? To ještě nevíte, že v Singapuru platí zákaz bydlení homosexuálů a je zakázáno doma chodit nahý.
Běžný cestovatel v Singapuru tráví pár hodin či maximálně pár dní. I přesto, že je Singapur malinký, pořád je tam co objevovat. Na delší pobyt už ale doporučuju si pořádně naspořit. Singapur je totiž nejdražším městem světa a tuto pozici si drží už 5 let po sobě. Pokud si však ubytování rezervujete dostatečně dopředu a kde se stravovat se poradíte s místními, nemusí to být tak zlé. Pokud se rozhodnete v Singapuru zůstat déle, nebudete litovat. Město jako Singapur nemá konkurenci a míst k objevování je tu tolik, že než byste je všechny prošli, potřebovali byste pěkných pár týdnů.
Další zajímavosti, které jste o Singapuru (možná) nevěděli
- Singapur je druhou nejrozvinutější asijskou zemí Asie – hned po Japonsku.
- Někdy se mu v žertu říká „hřiště pro bohaté“. Asi za to může fakt, že tu žije nejvíce milionářů na hlavu v Asii. Anebo že každá 10. domácnost má mezi sebou milionáře.
- Někdy se mu v žertu říká „hřiště pro bohaté“. Asi za to může fakt, že tu žije nejvíce milionářů na hlavu v Asii. Anebo že každá 10. domácnost má mezi sebou milionáře.
- Singapur má nejnižší porodnost na světě, ale o nárůst obyvatel díky vysoké migraci není nouze. Přesto se však stát snaží podporovat nezadané lidi k seznámení, například tím, že jim hrají kurzy salsy.
- Počet obyvatel žijících v Singapuru je srovnatelný s celou populací Slovenska nebo Finska.
- Singapurské metro má pro nás vtipnou zkratku – SMRT.
- Singapur má na svou „velikost“ velkou armádu, která čítá přes 50 000 vojáků.