Řím: destinace snů nebo past na turisty?

foto: autorka

2 772

Když jsem se rozhodovala, jaká místa při svém několikaměsíčním putování navštívím, Řím byla jasná volba. Tahle metropole je, dle mého názoru, nejbláznivějším evropským městem. Navíc s tak bohatou historií, že zkrátka stojí za to ji navštívit! Jakmile jsem obdržela požehnání i od italských kamarádů z rivalské severní části země, bylo rozhodnuto. Jede se do Říma!

Reklamy

Horor na letišti

Můj předchozí článek nás zanechal na letišti v Tel Avivu, kde skončilo mé izraelské dobrodružství. Zde na mě poprvé dýchla italská kultura. Letadlo totiž mělo 2,5 hodiny zpoždění, což je v puntičkářské Svaté zemi něco nevídaného. Když jsem se po příletu do Říma uprostřed noci dozvěděla, že zpožděno bude i mé odbavené příruční zavazadlo, musela jsem se jít uklidnit nákupem koláčku plněného Nutellou. Už chápu, proč mají Italové na letišti tak výborné cukrárny.

Asi nejlepší způsob, jak se v Itálii přepravovat, je vlakem. Tuto možnost jsem zvolila i během cesty na hostel. Pro nákup jízdenek jsou k dispozici automaty, dají se však zakoupit pouze na konkrétní hodinu. Po zkušenosti na letišti jsem se odhodlala zariskovat a koupit si lístek na vlak jedoucí již za 3 minuty. K mé smůle, právě tento vlak jel včas a nestihla jsem ho! Počítejte proto s časovou rezervou i zde, Itálie je nevyzpytatelná země.

Reklamy

Nová výzva

Na internetových diskuzích se doporučuje strávit v Římě nejméně 4 dny. Následovala jsem tedy tuto radu a vyhradila jsem si stejný časový úsek. Po výstupu z vlaku mě čekalo překvapení v podobě klimatu. Ačkoliv byl již květen, teploty se během dne pohybovaly kolem 20 °C, podobně jako v Česku. Jelikož jsem strávila poslední dva týdny v izraelské poušti, byla jsem zvyklá na trochu jiné podnebí. Tento teplotní šok mi způsobil na pár dní chřipku. Když jsem tedy první dva dny prostonala, čelila jsem nové výzvě – přesvědčit čtenáře cestovních portálů, že se dá Řím naplno užít i za dva dny.

Na dobrodružství v Itálii a na Maltě, kam jsem poté měla namířeno, jsem nebyla sama. Přidala se ke mně kamarádka z Česka, protože narozdíl od Izraele jí tyto destinace nepřipadaly tak šílené. Paradoxně, právě výprava po Itálii a Maltě patřila k těm nejztřeštěnějším. Když druhý den večer přijela, rozhodla jsem se vstát z postele a vydaly jsme se objevovat italskou metropoli.

Ráj gurmánů

Řím je rájem nejen pro příznivce umění a architektury, ale také pro milovníky jídla. Naše první kroky tedy zamířily do pravé italské restaurace. Stařičký majitel nám nejen láskyplně servíroval místní delikatesy s pravou grácií, ale po jídle si s námi za zraků všech všudypřítomných jako pravý italský svůdník zatančil.

Pokud navštívíte Řím, vřele doporučuji vyzkoušet klasiku jako špagety (místní delikatesou je druh all’Amatriciana), lasagne, tortellini, ale vybírat můžete rovněž z rozmanitých druhů pizzy. Nenechte si ujít ani pravé italské espresso a tiramisu. Kuriozitou je kopečková zmrzlina s příchutí Nutella. Jak jsem později zjistila, jedná se o obrovskou porci zmražené Nutelly. Představa množství kalorií mě však neodradila a jako pravá holka z Moravy jsem se s touto specialitou vypořádala.

Co v Římě navštívit?

Ačkoliv si za ubytování v Římě připlatíte (noc vás bude stát minimálně 20 Eur), velkou výhodou je, že se všude dostanete pěšky. Další dny jsme tedy strávily s mapou v ruce na lovu římských památek. Jako první jsme navštívily Koloseum, které díky skvělému nasvícení stojí za shlédnutí i v nočních hodinách.

V těsné blízkosti Kolosea se nachází obrovský areál antických památek. Překvapilo mě, v jak zachovalém stavu jsou. Např. Traianův vítězný sloup z roku 113 se dochoval zcela neporušený. Tyto památky najdete v centru města a prohlédnout si je můžete zcela zdarma.

Řím však potěší nejen fanoušky antiky, ale i dalších architektonických slohů. Nemohli jsme si nechat ujít ani Španělské schody a Fontanu di Trevi. Po cestě jsem si všimla úkazu typického pro Řím. Turisté. Lépe řečeno, davy turistů. Ačkoliv byl teprve květen, během návštěvy nejznámějších míst si dávejte pozor, aby vám někto nevypíchl selfie tyčí oko. Pokud nepatříte mezi společenské nadšence, pro návštěvu Říma je lepší zvolit zimní měsíce, popř. večerní či ranní hodiny.

Vatikán

Další den jsme se vypravily navštívit Vatikán. I zde se dá dojít bez problémů pěšky. Návštěva tohoto nejmenšího státu na světě potěší nejen věřící, ale i fanoušky umění.

Svatopetrské náměstí je jeden z nejkrásnějších architektonických počinů na světě. Do Sixtinské kaple jsme se bohužel vzhledem k obrovské frontě nepodívaly. Pokud plánujete její návštěvu, vyplatí se zakoupit si lístek online. Ušetříte nejen peníze, ale i nervy.

Objevovat lze i bez mapy

Po prohlídce Vatikánu jsme viděly vše, co jsme chtěly. Tím pádem se nám naskytl prostor pro mně milejší způsob objevování města. Odložily jsme mapu a vydaly se prozkoumat italskou metropoli náhodně. Nebýt vázaný na navigaci poskytuje cestovateli obrovskou svobodu a možnost poznat novou kulturu naplno, bez stresu a plánů. Přesto doporučuji mít v záloze plán města v mobilu nebo alespoň jeho papírovou verzi. V případě ztracení se nebojte zeptat místních, Italové jsou velmi ochotní lidé.

Díky této volbě jsme objevili římskou část Trastevere. Tady se nacházela pravá Itálie, s úzkými jižanskými uličkami, malými restauracemi a hlavně s minimem turistů. Tuto oblast, která mě okouzlila, si rozhodně nenechte ujít.

Pokud vás tedy zajímá, jestli coby odpůrce masového komerčního turismu doporučuji Řím navštívit, musím přiznat že ano. Italské hlavní město plné kultury, umění, architektury, úžasné historie a skvělého jídla má rozhodně co nabídnout. Vše se dá navíc bez spěchu stihnout za pouhé dva dny.

Jestli však toužíte prozkoumat opravdovou Itálii plnou temperamentních Italů, jižanské kultury, skvostné pizzy a hlavně bez turistů, jeďte do Neapole. Právě o ní se dočtete v mém dalším článku. Tohle místo, které na mé stupnici šílených destinací předčilo i čínský ostrov Hainan (kde se lidé koupou zásadně ve skafandrech, zakrývajících celé tělo), na své návštěvě Itálie určitě nevynechejte. Příště se se mnou vydáte do italské domácnosti, kde jsme přes Couchsurfing pobyly u pravého Neapolce, dozvíme se více z italského životního stylu, zjistíme v čem je Neapol tak bizardní a také si počkáme 2,5 hodiny na nejlepší pizzu na světě!

Zajímavost na závěr:

Pokud se divíte, proč jsem v Římě nevyužila služeb webové aplikace Couchsurfing, kterou jinak hojně používám, mám pro vás možná překvapivou odpověď. Ze strachu. Před pár lety se v Římě řešila kauza, kdy odsoudili Couchsurfing hostitele za zneužívání žen, kterým podával bez jejich souhlasu návykové látky. Proto jsem se rozhodla neriskovat a ubytovat se v hostelu. Jelikož jsem však magnet na neobvyklé situace, v hostelu žila podivná starší žena z Kanady, která na ostatní neustále zírala. Poslední den jsme se dozvěděly, že předchozí noc usnula v kuchyni, zatímco nechala ze sporáku unikat plyn. Díky Bohu, jiná spolubydlící včas zasáhla. Zlatý Couchsurfing!

Pro ubytování v Římě a hostelech můžete využít i tento odkaz.

Mohlo by se vám také líbit