Prodloužený víkend v Irsku nabitý nevšedností

foto: autorka

Foto: (c) 123RF.com
1 248

Před cestou do Irské republiky jsem se mylně domnívala, že jedu do prudce rozvinutého kousku Evropy a v této oblasti mě zde nic moc nezaskočí. V jihozápadní části ostrova ovšem tento můj naivní předpoklad shořel jako suchá tráva. Najdou se zde i místa, kde jakožto veřejnou dopravu můžete využít koňský povoz, který řídí irský vozka…

Reklamy

Proč jsem se vydala do Irska? Prvotní důvody nebyly zrovna prozaické. Svou roli sehrály levné letenky, pivo Guinness a fakt, že podívat se chci asi všude po světě, kam to jen půjde, tak proč ne zrovna sem?

Podobné příspěvky

Do země, kterou oficiálně symbolizuje keltská harfa (nikoli ikonický zelený trojlístek!), jsem se vydala na konci září. Přestože zde skoro půlka roku proprší, z nějakého fajn důvodu mi počasí na cestách většinou vychází vstříc, což se vydařilo i v tomto případě. Ovšem pokud by se někdo řídil dle nejsušších měsíců, tak se obecně pro celé Irsko doporučuje duben. Konkrétně na jihu je to červen. Naopak nejvíce prší na celém území v prosinci a lednu.

Reklamy

Dublin

Má cesta započala v Dublinu. Město nabízí spoustu útulných hospůdek a barů, které lze díky svému jedinečnému vzezření zaměnit se skotskými. Nejikoničtější a nejznámější bar v Dublinu (kam by se prý měli podívat všichni návštěvníci) nese název The Temple Bar a najdete ho na Parliament Street. Neváhala jsem a v tomto případě následovala dav. Musím ale přiznat, že pivo mi zde chutnalo stejně, jako v ostatních barech.

Neřadím se mezi ortodoxní fanoušky kultury či historie, takže Irskou národní galerii, Národní muzeum Irska ani Dublinské muzeum spisovatelů jsem nenavštívila. Doporučit ovšem mohu prozkoumání města s typicky šedými kamennými budovami, pivovar Guinness Storehouse či whisky destilerii Jameson Distillery, Bow. St. A jako v každém městě, které protíná řeka, i zde můžete obdivovat historické i novější mosty.

Na prozkoumávání jsem jako obvykle měla vcelku málo času (nevím jak vy, ale já bych potřebovala tak minimálně 8 týdnů dovolené). V rámci 5 dní jsem stihla pouze jižní a kousek západní části ostrova. Pro rychlé přemisťování a efektivně využitý čas jsem zvolila vypůjčení auta. Ovšem pro šťastlivce, kteří si mohou dovolit věnovat cestování více času, mám dobré zprávy. Irsko se vyznačuje mimo jiné tím, že se zde lze dobře a bezpečně přepravovat s ochotnými místními.

Killarney a Cork

Z Dublinu jsem pokračovala přes Kilkenny, Cork do pohádkového Killarney a zpět. Celkem najeto 600 km. V Kilkenny proběhla kratší zastávka s prohlídkou pivovaru Smithwick’s. V městečku jsem narazila také na (tak pro Irsko typický) kamenný středověký hrad a gotickou katedrálu St. Canice´s Cathedral.

 

Další zastávku na mém putování představovalo druhé největší město Irska – Cork. Raději vyhledávám menší malebnější místečka, ovšem v tomto případě velikost města na jeho malebnosti neubírá. Největším překvapení v této oblasti bylo safari rozprostírající se na rozloze 70 akrů. Přesný název zní Fota Wildlife Park a zvířata zde často pobíhají volně.

Killarney předčilo mé očekávání. Kromě již zmíněné dopravy na koňském povozu je zde vysoká pravděpodobnost, že potkáte volně pasoucí se jeleny. Ross Castle stojí také za zmínku, zejména díky své poloze na břehu jezera. Hodně jsem si užila i túru po Killarney národním parku. Hravě lze obejít Muckross Lake a v půli putování vás velmi mile potěší možnost občerstvit se v Dinis Cottage s krásným výhledem na jezero! Minout byste také neměli Old Weir Bridge, který se chlubí titulem jedné z nejstarších staveb v dané oblasti.

Své putování jsem zakončila opět v Dublinu. Místa, která jsem zmínila v tomto článku jsou pouhou ochutnávkou toho, co zde můžete vidět. Na cestě jsem narazila na další spoustu hezkých míst, které ani v průvodcích nenajdete. Jedním z takových reprezentuje zastávka v přímořském městečku Brey. Štěstí mi přálo a z útesů jsem mohla krásně pozorovat lovící lachtany, kteří občas vystrčili hlavu nad mořskou hladinu. Při návštěvě Irska jsem také zaznamenala jeho rozmanitost. Kromě krásné přírody se zde vždy nabízí i plán B v případě špatného počasí.

Ještě závěrečná zmínka o oblíbeném chmelovém nápoji… Asi nikoho nepřekvapí, že Irové zkonzumují ročně průměrně 130 litrů piva na hlavu. Mezi nejznámějšími značkami se nachází Guinness, Smithwicks a Harp Lager. Příjemné zpestření na cestě po Irsku hledejte v návštěvě jakéhokoliv pivovaru. Jen pro zajímavost – v Dublinu se nachází výrobna piva Guinness na ulici St. James Street a budovu má pronajatou na dlouhým 9 tisíc let.

Tip:

Autentickou a trochu i divokou jízdu zažijete, pokud se do Irska vydáte strávit den a zejména noc, která připadá na 17. března. Kromě toho, že ulice budou přeplněné spoustou opilých Irů, tak na vlastní kůži zažijte pravé bujaré irské oslavy. Vše se zahalí do zelené a oslavovat se bude Den svatého Patrika (anglicky Saint Patrick’s Day a irsky hledejte názvy Lá ‚le Pádraig nebo Lá Fhéile Pádraig).

Chystáte se vyrazit na cestu do Dublinu? Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit