Pohádkové i královské: město Stockholm

1 567

Italské Benátky zná určitě každý. Už jste ale slyšeli o Benátkách Severu? Takto se přezdívá Stockholmu. Hlavní město Švédska se rozprostírá na čtrnácti ostrovech, čímž vytváří dojem plovoucí metropole. Na jednom místě se tu mísí historické památky, které v Evropě nemají obdoby, a zároveň obrovské množství zeleně. Královský Stockholm je bezesporu jedinečným evropským městem.

Reklamy

Stockholmské ostrovy leží na jihu východního pobřeží mezi třetím největším jezerem Švédska zvaným Mälaren a Baltským mořem. Více než třetinu města pokrývá zeleň včetně Ekoparken, prvního městského národního parku na světě. Kouzlu Stockholmu přidává velké množství vodních ploch a kanálů, ve kterých se Stockholm odráží. Otužilci ocení přístup do moře. Ti, kteří chtějí chytit bronz zase písečnou pláž přímo v centru Stockholmu. Na své si přijdou i obdivovatelé muzeí, protože po celém Stockholmu jich je rozeseta více než stovka.

Královské město Stockholm

První kroky každého návštěvníka Stockholmu směřují ke Královskému paláci (Kungliga Slottet) v samotném srdci města, který je oficiálním sídlem krále a jeho rodiny. I když královská rodina raději žije na zámku Drottingholm nedaleko Stockholmu, nic to nemění na jeho návštěvnosti. Nejvíce lidí se na nádvoří paláce shromažďuje v poledne. Nikdo si totiž nechce nechat ujít výměnu stráží, která se koná v největší parádě.

Reklamy
Podobné příspěvky

Na náměstí vedle paláce si můžete udělat krátkou zastávku u nejstaršího kostela Stockholmu zvaného Storkyrkan – Velký kostel. Právě tady byli kdysi korunováni švédští králové a v roce 2010 měla svatbu švédská princezna. Uvnitř kostela najdete sochu svatého Jiří, jak zápasí s drakem jako připomínku snahy Švédského království osvobodit se od nadvlády Dánska.

Staré město jako z pohádky

Tu nejromantičtější část Stockholmu najdete jen pár kroků od Královského paláce. Je jím Staré město. Nejstarší čtvrť švédské metropole je zároveň jedním z největších a nejlépe dochovaných středověkých center v Evropě. Při procházce křivolakými uličkami se nebudete moct nabažit pohledem na barevné baráčky, které vypadají jako vystřižené z pohádkové knihy. Ty nejkrásnější najdete, spolu s Nobelovým muzeem, na Velkém náměstí (Stortorget).

V Nobelově muzeu proniknete do života Alfreda Nobela, paradoxně vynálezce dynamitu i zakladatele Nobelovy ceny, který se ve Stockholmu v roce 1833 narodil. Součástí expozice je také historie samotné Nobelovy ceny.

Místo, kde se předává Nobelova cena

Samotné místo, kde se Nobelovy ceny udělují, se nachází o tři ostrovy vedle. Cestou by však byla škoda vynechat malinký ostrov Helgeandsholmen, který obývá parlament (Riksdag). Historickou budovu sídla švédské vlády nemusíte obdivovat pouze zvenku.

Dovnitř parlamentu se každý den pořádá bezplatná prohlídka s průvodcem. Musíte však přijít s předstihem, prohlídka se pořádá pouze jednou za celý den pro omezený počet lidí.

Na okraji Kungsholmenu, dalším ze čtrnácti stockholmských ostrovů, se tyčí Stockholmská radnice (Stadshuset), která je postavená z 8 milionů červených cihel. Právě tady se každoročně 10. prosince již od roku 1901 udělují Nobelovy ceny za literaturu, fyziku, chemii a lékařství. Toto nejprestižnější ocenění předává laureátům osobně panovník, v současnosti král Karel XVI. Gustav.

Ocenění se udílí na základě poslední vůle Alfreda Nobela, který litoval vynálezu, který světu dal. Založením fondu a ceny chtěl podpořit všechny lidi, kteří svými objevy a činy přispívají lidské společnosti. Česká republika se může pyšnit dokonce dvěma nositeli “Nobelovky”. Jsou jimi Jaroslav Heyrovský, který si v roce 1959 odnesl cenu za chemii a Jaroslav Seifert získal o 25 let později cenu za literaturu.

Nejstarší muzeum pod širým nebem

Při své návštěvě Stockholmu nevynechejte ani ostrov Kungliga Djurgården. Najdete tu několik dalších skvostů švédské kultury, které by byla škoda nenavštívit. Unikátem Stockholmu je Skansen. Ano, přesně tak říkáme muzeím lidové architektury. Právě stockholmský Skansen byl úplně prvním takovým tzv. muzeem pod širým nebem na světě. Dal tak obecný název všem ostatním skanzenům. Založil ho již v roce 1891 folklorista Artur Hazelius s úmyslem zachránit švédskou venkovskou kulturu a tradice.

Ve Skansenu si můžete prohlédnout věrnou repliku města s tradičními dřevěnými domečky z 19. století a živou ukázku řemesel či vystoupení lidových tanců. Součástí expozice je také samostatná část věnovaná sámským (laponským) stavením. Návštěvníky zde nejvíce zaujme domek na kuřích nohách. Nejen dětem se bude líbit malá ZOO se severskými zvířaty. Při odchodu můžete Skansen podpořit koupí suvenýru z nabídky rukodělných výrobků.

Severské muzeum

Další předměty, které úzce souvisí se švédskou kulturou, najdete v Severském muzeu (Nordiska museet), které nesmí vynechat nikdo, komu severská kultura přirostla k srdci. Stejně jako Skansen i Severské muzeum založil Artur Hazelius a najdete ho na témže ostrově jen kousek od Skansenu. Návštěva obou míst se tak dá snadno skloubit v jeden den.

Muzeum mapuje historii Švédska a kulturu jeho obyvatel z dob 16. století po současnost. Za dobu své existence se podařilo v muzeu nashromáždit přes úctyhodný milion tradičních předmětů švédské a sámské kultury včetně lidových krojů, šperků, nábytku či hraček.

Krasavice, která neuměla plavat

Přesně takovou byla válečná loď Vasa. Svými rozměry měla nahánět hrůzu, ale svou krásou vyvolávat obdiv. Vasa byla dřevěná, zdobně vyřezávaná loď, největší své doby. V roce 1628 ji nechal postavit tehdejší panovník Gustav II. Adolf, aby zastrašil Polsko, švédského nepřítele. Ještě ten rok Vasa slavnostně vyplula ze stockholmského přístavu. Švédsku ale štěstí nepřálo, Vasa se v celé své kráse plavila po moři stěží kilometr a půl, než se potopila.

Po 333 letech byla loď vyzdvižena ze dna mořského a dnes ji prakticky nedotčenou obdivují návštěvníci ve stejnojmenném museu jakožto jedinou dochovanou loď 17. století.

Výstavní galerie pod zemí

Alespoň jednou při své návštěvě Stockholmu využijte metro. I když nejste zrovna výtvarní obdivovatelé, při dopravě s ním budete mít zážitek. Stockholmské metro totiž bylo označeno za nejdelší uměleckou galerii na světě. Zásluhu na tom má na 150 umělců, kteří z více než 90 zastávek sto deseti kilometrové podzemky vytvořili hotová umělecká díla. Při chůzi do vlaku tak můžete obdivovat barevné malby a mozaiky nebo dokonce sochy a jinou dekoraci.

Památky UNESCO – když ne ve Stockholmu, tak alespoň kolem něj

Návštěvu Stockholmu můžete zakončit v jedné ze tří (nebo pokud vám to čas dovolí, tak všechny) světových památek UNESCO. Ty už sice neleží přímo ve Stockholmu, ale v jeho blízkém okolí. Na výběr se nabízí nejstarší švédské město Birka, lesní hřbitov Skogskyrkogården nebo Drottingolmský zámek.

V posledním zmíněném žije královská rodina (velká část zámku je však stále přístupná veřejnosti), i když za oficiální sídlo je považován Královský palác v centru Stockholmu. Navštívit ho můžete na ostrově Lovön. Zajímavostí pro nás Čechy je socha od Adriana de Vriese v zámeckém parku. Ta byla původně součástí Valdštejnské zahrady v Praze, než si ji přivlastnili Švédi jako válečnou kořist a neodvezli do zahrady Drottingholmského paláce.

Celou návštěvu Stockholmu vám zpříjemní jeho obyvatelé. I když se o Švédech říká, že jsou chladní a uzavření, nenechte se těmito řečmi ovlivnit. Jakmile se s někým z nich dáte do řeči, přesvědčí vás o opaku. Švédi jsou tolerantním a laskavým národem se srdcem velkým jako je sama jejich země.

Mohlo by se vám také líbit