Pevnost Kronštadt – ochránce Petrohradu

foto: archiv

foto © Drik Hundertmark
2 047

Když si chcete odpočinout od rušných šedivých ulic Petrohradu, vyrazte za město. Milovníkům námořní historie se nabízí nedaleké městečko Kronštadt.

Reklamy

Kronštadt se stál známým v roce 1921, kdy zde došlo ke vzpouře námořníků. Historie města však sahá již do roku počátku 18. století, kdy bylo založeno Petrem I., díky němuž došlo k upevnění námořnictva v Rusku a ochraně tehdejšího hlavního města Petrohradu. Vzhledem k tomu, že město sloužilo jako základna Baltského loďstva, bylo do roku 1996 uzavřeno pro turisty.

Co stojí v Krondštatu za zhlédnutí

Všudypřítomná voda vás zatáhne do atmosféry života na ostrově. Jakmile vystoupíte na konečné v centru Kronštadtu, ucítíte rozdílný vzduch (kronštadtský je mnohem čistší) a hlavně větší chlad (především v zimních měsících). Na prohlídku města vám bohatě vystačí tři hodiny času.

Reklamy

Morskij sobor

K dominantám města patří Mořský chrám (Morskij sobor), jehož výška dosahuje 70 m. Byl vystavěn jako památník ruskému námořnictvu a obětem občanské války. Ve 30. letech sloužil k bohoslužbám, po válce se zde pořádaly koncerty a hrálo se divadlo. V 70. letech zde bylo zřízeno Námořnické muzeum. V současné době se vedou spory církve s městem o vlastnictví chrámu.

Chrám je bohužel v chatrném stavu, nicméně muzeum plní svůj účel. Poskytuje vyčerpávající informace o historii námořnictva v Kronštadtu. Velice zajímavé jsou ukázky součástí námořních bitevních lodí a je zde také přístupná chrámová kaple s ikonostasem, která je moc pěkná.

Námořníci, kam se podíváš

Od Mořského chrámu se dá dojít k Finskému zálivu. Podél nábřeží jsou rozestavěná děla z války, na kterých se určitě každý kolemjdoucí turista vyfotí. Mnohem více turisty nadchnou bitevní lodě, podél kterých stojí námořníci na stráži.

Tyto lodě jsou pořád v plné pohotovosti. V době cvičení jsou na Finském zálivu a v době volna námořníci provádějí technické úpravy. Pozorovat bitevní lodě a námořníky je velký zážitek. Stejně jako všude na světě, platí i zde zákaz fotografování příslušníků obrany státu, ale těm šikovným se určitě podaří zachytit střídání stráží.

Nedaleko přístavu se nachází námořnické učiliště, které není přístupné. Nicméně námořníky můžete spatřit téměř všude, protože se po městečku potuluje spousta kadetů ze školy námořního inženýrství, kteří se nejednou rádi otočí za pěknou slečnou. V centru města, které je od roku 1990 součástí Seznamu UNESCO, můžete navštívit krásný pravoslavný chrám Matky Boží, ve kterém uvidíte ženy, neustále pečující o hořící svíčky, čistotu a klid v chrámu. Velmi zajímavý je také komplex guberniálních domů z počátku 18. století.

Kronštadt
foto © Viacheslav Direnko

Užijte si návštěvu naplno

Pokud se rozhodnete navštívit Kronštadt, určitě tam ochutnejte něco dobrého. Je pravda, že v městečku není takový výběr, jaký nabízí Petrohrad, ale je možné navštívit malé kavárničky, kde se můžete dát čaj nebo třeba stakan vodky a k jídlu bliny (omelety) s různými náplněmi či pelmeně (taštičky plněné masovou náplní).

foto © shurkala

Naproti konečné zastávky se nachází obchodní dům postavený po vzoru Gostiného dvora v Petrohradě. Přestože v městečku nespatříte téměř nic převratného, na rozdíl od Petrohradu zde nevládne takový shon, není zde velké množství turistů, ale hlavně si můžete vychutnat klid, pohodu a krásný výhled na Finský záliv. Na zpáteční cestě můžete pozorovat malé ostrůvky ve Finském zálivu, které dříve sloužily jako vojenské pevnosti.

Autor: Hana Szamszeliová – píše pro CK Mundo, která pořádá mimo jiné poznávací zájezdy do Ruska

Jak se dostat do námořnické pevnosti?

Kronštadt je vzdálen 48 km od Petrohradu, tedy cca 40 minut jízdy autobusem. Z Petrohradu se dá dostat do Krondštatu z několika stanic metra: Staraja Děrevnja, Prospěkt Prosvěščenija a Černá rečka. Velkou část cesty jedete v podstatě v příměstských částech Petrohradu. Postupně se krajina začne měnit z panelových domů a stavenišť na lesy, a podél cest můžete vidět chalupy, kam obyvatelé Petrohradu jezdí na víkendy.

Vzhledem k tomu, že Kronštadt leží na ostrově Kotlin, existují dva způsoby, jak se do tohoto městečka dostat. Jedním z rychlejších způsobů je 25kilometrová dálnice, která vede přes nově postavenou hráz ve Finském zálivu. Do roku 1983 bylo spojení pouze po vodě. V současné době je hojně využívaná právě nová spojnice ostrova s pevninou. Přestože v roce 2011 byla přehradní hráz dokončena, neustále zde probíhají stavební práce, které občas zpomalují provoz.

Mohlo by se vám také líbit