Petrohrad: vydejte se do nejkrásnějšího města Ruské federace

foto: autorka, 123RF.com

2 492

I když je Petrohrad, co do velikosti, druhým největším městem Ruska, svou krásou Moskvu předhání na míle daleko. Rozkládá se na 40 ostrovech na několika ramenech řeky Něvy, která hned za městem ústí do Finského zálivu.

Reklamy

Když se člověk rozhlédne po 5 milionovém městě, o kterém se říká, že je výkladní skříní Ruska, nechce se mu ani věřit, že tu ještě před 316 lety nebylo nic než močály. A přesto si to tu v roce 1703 vybral car Petr I. Veliký pro stavbu místa, které mělo být oknem do Evropy.

Od položení prvního kamene Petrohrad rychle vzkvétal. Kolem řeky Něvy vyrůstaly v té době nádherné barokní budovy, pravoslavné kostely se zlatými kopulemi, široké promenády, parky a na 350 mostů. V celém městě je dnes ovšem mostů již více než 800 a 14 těch největších se každou noc otevírá, aby tak umožnilo proplout velkým námořním lodím na Ladožské jezero.

Reklamy
Podobné příspěvky

O vzhled města se zasloužili významní architekti z celé Evropy. Charakteristický styl tzv. „petrovské baroko” mu však vdechnul švýcarsko-italský architekt Domenico Trezzini. V roce 1712, pouhých 9 let po jeho založení, se Petrohrad mohl dokonce těšit z titulu hlavního města Ruského carství. To mu vydrželo celých 205 let.

Podle Rusů nejkrásnější ruské město

Dnes je Petrohrad bezpochyby nejkrásnějším městem celého Ruska a chloubou ruských obyvatel. Když s nimi během vaší návštěvy Ruska zavedete řeč na téma, která místa nevynechat, nad Moskvou znuděně mávnou rukou. Ale Petrohrad nepřestanou vychvalovat. Podle nich samotných na jeho návštěvu, potřebujete alespoň týden. V Petrohradu je totiž tolik památek světového významu a nádherných míst, že méně vám opravdu stačit nebude. O jeho unikátnosti svědčí také zapsaní, v roce 1990, historického centra mezi světové kulturní dědictví UNESCO.

Jedno město, mnoho názvů. Který je ten správný?

Úplně původní název města zněl Sankt-Pitěr-Burch podle patrona sv. Petra. Brzy se ujala poněmčená varianta Sankt Petěrburg. V češtině se používá označení Petrohrad, i když se takto město oficiálně jmenovalo pouhých 10 let (1914–1924). Za éry Sovětského svazu se, na počest bolševického vůdce V. I. Lenina, přejmenovalo na Leningrad. V roce 1991 se městu navrátil jeho původní název Sankt Petěrburg, který hrdě nese doteď. Sami Rusové si však s názvem hlavu příliš nelámou. Městu říkají prostě a jednoduše „Pitěr”.

Něvský prospekt – tepna celého Petrohradu

Srdce Petrohradu protíná Něvský prospekt. Skoro 5 kilometrů dlouhý a 60 metrů široký bulvár je nejznámější ulicí města.

Lemují ji nádherné budovy nejrůznějších architektonických slohů. Na jejím konci pak najdete ty nejslavnější stavby Petrohradu – Zimní palác s Ermitáží, Palácové náměstí, Alexandrovské zahrady s budovou Admirality či katedrálu svatého Izáka.

Zimní palác a Ermitáž – jedno z nejslavnějších muzeí světa

Nádherná bílo-zelená budova na nábřeží řeky Něvy je nepřehlédnutelným skvostem Petrohradu, který nechala postavit dcera Petra Velikého, Alžběta. Protože Petrohrad býval hlavním městem, palác tehdy sloužil jako sídlo carské rodiny.

Dnes se uvnitř paláce nachází největší galerie na světě zvaná Ermitáž. Sbírka vystavuje až na 3 miliony uměleckých děl! Založila ji carevna Kateřina II. Veliká již v roce 1764, avšak až roku 1922 byla zpřístupněna veřejnosti.

Katedrála sv. Izáka

Katedrálu sv. Izáka stavělo na 440 tisíc dělníků přes 40 let. Vznikla z toho jedna z největších katedrál na světě, kterou v centru Petrohradu nemůžete minout.

Monumentální stavba na stejnojmenném náměstí zabírá 100 metrů do výšky a 100 metrů do šířky a její kopuli zdobí 100 kg zlata. Návštěvníci mohou vystoupat nahoru a vychutnat si výhled na památky Petrohradu.

Petropavlovská pevnost

Na druhém břehu Něvy stojí vůbec nejstarší budova v Petrohradu. Když se na Zaječím ostrově, v úplném srdci města, v roce 1703 pokládal první stavební kámen, patřil Petropavlovské pevnosti.

 

Původně měla sloužit na obranu proti Švédům. Než se však stačila dostavět, Švédi už byli dávno poraženi. Pevnost pak našla své využití jako politické vězení. Byli zde vězněni např. syn Petr I. Velikyého Alexej Petrovič, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Lev Davidovič Trockij, Maxim Gorkij nebo Tadeusz Kościuszko.

Dnes je nejnavštěvovanější památkou Petrohradu. Její součástí je zlatá katedrála sv. Petra a Pavla, jejíž 122,5 metrů vysoká zvonice je dominantou Petropavlovské pevnosti a jednou z nejvyšších staveb města.

Jen kousek od pevnosti kotví křižník Aurora – loď, jejíž výstřel 7. listopadu 1917 (resp. 25. října podle starého kalendáře – pozn. redakce) zahájil Říjnovou revoluci a zásadně tak změnil dějiny Ruska i celého světa ve 20. století.  Aurora je dnes zakotvena u nábřeží Petrogradskaja a nachází se na ní muzeum.

Co ještě?

Historických památek, muzeí, církevních staveb, paláců a jiných zajímavých míst je v Petrohradu nespočetně. Na vašem „must see” seznamu nesmí chybět ani sněhově bílý chrám Nejsvětější Trojice s tyrkysovou střechou, ve které jsou ukryty ostatky Alexandra Něvského, jednoho z největších panovníků Ruska.

Mě osobně nejvíc učarovaly chrámy Panny Marie Kazaňské a Kristova vzkříšení, který svou barevností a “cukrovými” kopulemi připomíná slavný chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Obě tyto stavby leží v centru Petrohradu.

Co se před cestou ještě připravit?

Díky poloze blízko k Evropě a dobrému leteckému spojení by byl Petrohrad skvělým cílem na prodloužený víkend. Protože ale do Ruska platí vízová povinnost, takový výlet by se značně prodražil, a tak zůstává spíše exotickou dovolenou.

Možná proto tu na cizince ještě pořád nejsou tolik zvyklí. Nejčastějšími návštěvníky jsou Ukrajinci a Bělorusové. Často se tu tak budete setkávat s nelibostí, pokud někoho oslovíte anglicky. Určitě si připravte pár nejdůležitějších ruských slovíček a alespoň očima přelétněte azbuku. Protože bez toho se v Petrohradu ani nikde jinde v Rusku neobejdete.

Stojí za vidění:

  • Památník Petra Velikého, jemuž se také říká Bronzový jezdec, byl odhalen v roce 1782 a je jedním ze symbolů města. Nápis na podstavci zní: „Od Kateřiny II. Petru I.“
  • Zimní palác – rezidence ruských carů, jejíž předlohou bylo francouzské Versailles.
  • Chrám Vzkříšení – s barevnými kupolemi a mozaikami. Jeho výstavba trvala 24 let a jeho obnova, která byla dokončena až v roce 1997, dokonce 27 let. Chrám vznikl v místě vraždy cara Alexandra II.

  • Budova Admirality, impozantní ukázka ruského imperiálního klasicismu. Zdobí ji zajímavé ozdobné prvky, početné sochy a sloupy – například karyatidy u hlavního vchodu.
  • Kazaňská katedrála, postavená v letech 1801–1811 nebo katedrála sv. Izáka (dokončená v roce 1858), kterou projektoval francouzský architekt August Ricard de Montferrand a jejíž výstavba trvala 40 let. Obě katedrály patří v Petrohradu k nejznámějším.
  • Alexandrův sloup stojící uprostřed Palácového náměstí oslavuje vítězství Ruska nad Napoleonem.

Počasí:

Město leží v mírném podnebném pásu přechodného charakteru. Díky blízkosti Baltského moře je zdejší podnebí mírnější, než by odpovídalo poloze města daleko na severu.

Průměrná teplota v zimě dosahuje –5,6 ºC. Vanou zde především studené severní větry a zdejší dlouhé noci dokážou být nejen pro našince poměrně nepříjemné.

Může se hodit:

Mapa metra v Petrohradu
Ermitáž muzeum – www.hermitagemuseum.org

Víza do Ruska:

Turistické vízum platí po dobu 30 dní a může být jednovstupové (pro jednu návštěvu země) nebo dvouvstupové (pro dvě cesty do země). Doba platnosti víza bude odpovídat termínu pobytu uvedenému ve Vašem turistickém pozvání. Jednovstupové vízum vás přijde na 1720 Kč / os.

Co budete potřebovat: 
– Platný cestovní pas
– Vyplněný formulář žádosti o udělení víza vytištěný z webových stránek visa.kdmid.ru
– Jedna současná fotografie o velikosti pasové fotografie
– Potvrzení o přijetí zahraničního turisty opatřené razítkem a podpisem oprávněné osoby (cestovní kanceláře nebo hotelu) v Rusku.
– Cestovní pojištění platné po celou dobu pobytu v Rusku.

Podrobné informace o vízové povinnosti najdete ZDE na stránce našeho ministerstva zahraničí. O elektronické vízum je pak možné žádat přímo ZDE (aktuálně není možné o elektronická víza z důvodu COVID-19 zažádat).

Víte, že…

  • V centru Petrohradu se nachází 200 muzeí nebo jejich poboček a osm velkých majestátních paláců.
  • Petrohrad navštivil osobně i náš prezident T.G. Masaryk za účelem vybudouvání československého legionářského vojska v roce 1917.

  • Za druhé světové války obléhala Leningrad německá a finská vojska. Toto obléhání trvalo téměř 900 dní.
  • Vitebské nádraží, které nahradilo v roce 1852 původní stanici z roku 1837, bylo první železniční stanicí v Rusku.
  • Kavárna Literaturnoje na Něvském prospektu byla kdysi cukrárnou, ve které básník Alexandr Sergejevič Puškin jedl své poslední jídlo před tím, než byl zabit v souboji.

Chystáte se do Petrohradu? Najděte si a zarezervujte si včas výhodně ubytování přes náš portál.

 

Mohlo by se vám také líbit