Vidět tučňáky na živo jen pár metrů a někdy dokonce centimetrů od vás? Navíc ve volné přírodě? Existují místa, která jdou tomuto super zážitku naproti. Cestovatelé se opakovaně shodují na šestici nejzajímavějších a nejkrásnějších míst, kam se vcelku snadno dostanete. Můžete se vydat na ostrov Phillip v Austrálii, do Kapského města v Jižní Africe, na Zéland do Otago Peninsula, na Galapágy či na souostroví Tierra del Fuego (Ohňová země) a sousedící jižní Patagonie. A na poslední zmíněné místo vedla i moje cesta. A tam se také přeneseme v následujících řádcích i s konkrétními informacemi a tipy.
V Patagonii se nachází spousta krásných míst a důvodů, proč se sem vůbec vydat. Když už narazíte na nějaké lidi (hustota osídlení je opravdu velmi řídká), tak se většinou jedná o upřímně milé a přátelské jedince. Můžete ochutnat výborné jídlo, projít panoramatické treky a potkat mnoho druhů z bohatě zastoupené divoké zvěře. Tučňáci patří k top záležitostem v této končině, proto se pojďme podívat, kam přesně jet a na kolik nás to vyjde…
Isla Magdalena, Chile
Troufám si říct, že v sezóně máte 100 % jistotu, že na Isla Magdalena tyto roztomilé opeřence potkáte. Ostrov se nachází asi hodinu plavby od městečka Punta Areans v Chile. Výlety se sem pořádají pouze v sezóně (uvádí se začátek listopadu až půlka března). Loď vyráží z přístavu Tres Puentes pouze jednou denně, a to dle aktuálního jízdního řádu.
TIP: Vřele doporučuji rezervovat si místa na loď předem! I když my jsme navštívili jižní Patagonii na konci turistické sezóny, tento výlet se očividně těší opravdu velkému zájmu (i u místních). Bohužel pozdě příchozí měli smůlu a z důvodu naplnění kapacity museli vyjížďku za tučňáky ten den oželet…
A jak se sem dostanete?
V Punta Arenas funguje pouze jedna společnost, se kterou se na Isla Magdalena dostanete. Cesta lodí trvá asi hodinu a půl jedním směrem. Na samotném ostrově strávíte asi tak hodinu. Obchází se malý okruh ostrovem a je jen na vás, jaké zvolíte tempo. Celou cestu jsou přítomni jak pracovníci rezervace, tak i průvodci, takže pokud budete příliš pomalí, tak vás popoženou… Na ostrově nemůžete nic konzumovat, a hlavně nekrmit zvěř, ale to je myslím pochopitelné… Z vyšlapané cestičky nelze nikam uhnout či odbočit, trasa je jasně označená a musí se jít jen po ní.
Přestože jsme dali za tento pětihodinový výlet v přepočtu téměř 2 000 Kč na osobu, tak nelituji. Sice se mi to ze začátku zdálo vcelku drahé, ale pocitově vnímám zážitek jako dost unikátní. Kde jinde se můžete procházet po ostrově a pozorovat volně žijící divokou zvěř, která se ale nebojí a kolébá se nebo odpočívá doslova pár centimetrů od vás. Navíc samotná cesta lodí se zvrhla v lehký adrenalin. Na zpáteční cestě se zatáhlo, zvedl vítr a rozbíjející se vlny stříkaly až na palubu lodi. Ovšem o foťáky a další techniku jsem se bát nemuseli, jen citlivější žaludky z toho nebyly zrovna nadšený…
Kam jinam za tučňáky v oblasti jižní Patagonie?
Další velká kolonie tučňáků se nachází v nedaleké Ohňové zemi (Tierra del Fuego, která se rozkládá také na státech Chile i Argentiny). Parque Pingüino Rey (53°27´38.793“S, 69°18´26.837“W) je domovem tučňáků královských. Místo se nachází přes 300 km daleko od chilského Punta Arenas. Doporučuji spíše spojit s poznáváním samotné Ohňové země, než sem jet sólo (musíte totiž využít i trajekt, tím se celý výlet protáhne a prodraží). A když už hovoříme o Tierra del Fuego, tak dalším cestovatelským tipem, kde spatřit tučňáky nese název Isla Martillo. Jedná se o ostrov na území Argentiny a zde máte dokonce možnost přenocovat v ubytování na farmě. Jen si tedy připravte cca 3,5 tisíce korun za noc.
Tučňáky údajně najdete i na východním pobřeží Argentiny. My jsme až tak daleko nedojeli, ale od místních jsem se dozvěděla, že je lze pozorovat v Národním parku Monte León (cca 460 km od Punta Arenas). No a pro ty, kdo si připlatí, je zde finální tip – jeďte na Antarktidu! Nejen z Ohňové země, ale i z Punta Arenas se pořádají několikadenní výlety i na tento nedaleký světadíl. Ovšem nabídka nás odradila. Konkrétně tedy cena, která se šplhá do řádů desetitisíc korun… ale to už nechám na každém, ať si zhodnotí, zda by mu výlet na Antarktidu stál za ty prachy.
Víte, že…
Tučnáky najdete ve volné přírodě především na jižní polokouli. Některé ze známých a dříve popsaných druhů již bohužel člověk dříve vyhubil. Dnes se ve volné přírodě můžete setkat již jen s těmito zástupci vodních opeřenců*:
- tučňák císařský (Aptenodytes forsteri); Antarktida
- tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus) Falklandské ostrovy, Jižní Georgie)
- tučňák chocholatý (Eudyptes sclateri); Nový Zéland
- tučňák královský (Eudyptes schlegeli); ostrov Maquarie
- tučňák novozélandský (Eudyptes pachyrhynchus); Nový Zéland
- tučňák skalní (Eudyptes chrysocome); Jižní Amerika, Falklandské ostrovy, …
- tučňák snárský (Eudyptes robustus); Nový Zéland (ostrovy Snares)
- tučňák žlutorohý (Eudyptes chrysolophus); Jižní Amerika, Falklandské ostrovy, Jižní Georgie, Crozetovy ostrovy
- tučňák nejmenší (Eudyptula minor); Austrálie, Nový Zéland
- tučňák žlutooký (Megadyptes antipodes); Nový Zéland
- tučňák kroužkový (Pygoscelis adeliae); Antarktida
- tučňák oslí (Pygoscelis papua); Antarktida (spíše poloostrov)
- tučňák uzdičkový (Pygoscelis antarctica); Antarktida
- tučňák brýlový (Spheniscus demersus); Jižní Afrika
- tučňák galapážský (Spheniscus mendiculus); Galapážské ostrovy
- tučňák Humboldtův (Spheniscus humboldti); Jižní Amerika
- tučňák magellanský (Spheniscus magellanicus); Jižní Amerika
*Zdroj: Wikipedie
Může se hodit:
Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.
Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.
Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.