Makedonie nebo také Makedonská republika je mladší, něž spousta z nás. Vznikla v roce 1991 oddělením od tehdejší Jugoslávie. Platí se zde makedonským denárem, ale my jsme si celou dovolenou vystačili s eury a skoro nikde nebyl problém. Na návštěvu Makedonie jsme měli jen prodloužený víkend, ale i přes to jsme toho viděli opravdu hodně a musím říct, že jsme byli mile překvapeni. Strávili jsme celkově dva dny v Sarajevu a pak jsme jeli na výlet do Ohridu. Čtěte dál, pokud se chcete dozvědět o rychlé návštěvě Makedonie více.
Skopje – město soch
Skopje je hlavní a zároveň největší město v Makedonii. Nachází se zde spousta památek a soch, čehož jsme si všimli už večer z taxíku, když jsme jeli na hotel. Ráda bych Vám doporučila pár míst, která rozhodně stojí za návštěvu.
První z nich je Kostel svatého Klimenta, který nás upoutal už z dálky svými netypickými oblouky. Je také relativně mladý, byl postaven v roce 1972 a jedná se o hlavní makedonský pravoslavný kostel. Od kostelu se můžeme přesunout do samého srdce města, v jehož okolí se nachází spousta památek.
Na hlavním náměstí se tyčí honosná socha Alexandra Makedonského (Alxander the Great), největšího a nejúspěšnějšího vojevůdce historie. Z náměstí se vydejte přes Kamenný most (Stone bridge), který je jednou z hlavních dominant města. Dokonce se nachází na znaku města Skopje. Přes něj se dostanete na Náměstí Makedonie, které je v letních měsících místem koncertů a celoročně zde najdete mnoho stánků se suvenýry, kde jsem i já ulovila svůj další přívěsek do sbírky.
Na druhém břehu řeky se nachází několik muzeí. Najdete zde Muzeum makedonských bojů (Museum of the Macedonian Struggle), Muzeum holocaustu (Holocaust Museum), Archeologické muzeum (Ardaeological Museum of FYROM) a mimo jiné také Národní divadlo (Macedonian National Theater). Po obou stranách mostu stojí nádherné sochy. Vlastně Skopje je skoro celé poseto desítkami krásných soch různých vojevůdců.
Staré město – Starý Bazar
Na stejném břehu jako muzea, akorát dál od řeky se rozléhá Staré město – Starý Bazar, které se v době největšího rozmachu stalo jedním z největších bazarů na Balkáně. Je to labyrint uliček plný obchůdků a krámků se suvenýry, kabelkami, jídlem a mnoho dalšího.
Pokud máte rádi výhledy navštivte Pevnost Kale (Kale Fortress), která je na dohled ze Starého města. Dříve zde stála mohutná pevnost, která chránila město před Turky. Nyní se jedná spíše o zříceninu, jelikož pevnost zničilo v roce 1963 zemětřesení a dochovaly se pouze věže, které byly později zrekonstruovány.
Poslední místo, které jsme navštívili, je jedna z hlavních turistických atrakcí a nabízí ještě velkolepější výhled. Kříž tisíciletí se nachází na kopci vzdáleném asi 5 km z centra Skopje. Na hlavním autobusovém nádraží sedněte na autobus č. 25, který vás doveze serpentinami až ke stanici lanovky. Lanovka vás doveze až na vrchol Vodno, ke Kříží tisíciletí.
Ohrid
Do Ohridu jezdí ze Skopje autobus a cesta trvá asi 3 a půl hodiny. Jízdenky můžete koupit na hlavním autobusovém nádraží ve Skopje i v den odjezdu. My jsme přišli k přepážce, koupili jízdenky a za hodinu už jsme seděli v autobuse směr Ohrid. A při zpáteční cestě to stejné. Jakmile přijedete do Ohridu, tak doporučuji abyste se podívali na časy, kdy autobusy odjíždí. My jsme z Ohridu odjížděli v sobotu, a to jely autobusy jen 4 za den. Autobusové nádraží v Ohridu je vzdálené asi 2km od centra, takže pokud se Vám stane, stejně jako nám, že se místí s řidičem domluví, aby jim zastavil v centru tak vystupte s nimi a budete mít ušetřenou cestu i čas.
[better-ads type=“banner“ banner=“5135″ campaign=“none“ count=“2″ columns=“1″ orderby=“rand“ order=“ASC“ align=“center“ show-caption=“0″][/better-ads]
Jezero dvou států
Hlavní ikonou Ohridu je bez debat Ochridské jezero, které leží na hranicích Makedonie s Albánií. Kolem jezera je v Ohridu postaveno několik hotelů, apartmánů a kempů, odkud budete mít nádherný výhled. Jsou zde pěkné pláže s pozvolným vstupem do vody, takže to v letních měsících nahrazuje Makedoncům chybějící moře.
Centrum plné památek
Po koupání v jezeře se rozhodně vydejte do historického centra Ohridu. My jsme se jako první vydali na kopec na němž stojí Samuelova pevnost (Samuel’s Fortress), kterou brání více než 3 kilometry zdí s hradbami. Odtud se vám naskytne nádherný výhled na jezero a mimo jiné také na Klášter svatého Klimenta a Pantelejmona.
Tento klášter je považován za místo působení studentů Cyrila a Metoděje, kde se bulharští žáci učili hlaholici. Dále v centru města, kousek od pevnosti, najdete amfiteárt, kde se dodnes konají divadelní představení. V kostele Boží moudrosti (sv. Sofie) najdete fresky světců Cyrila a Metoděje. Znáte film Před deštěm? Pokud ne, tak se rozhodně podívejte, jelikož má hodnocení 83% a pokud ano, tak určitě víte, že se děj filmu odehrával v blízkosti další ohridské památky a to Kostelu sv. Jovana Kaneo. Tento kostel se nachází na úžasném místě – na samotném útesu.
Jídlo skoro zdarma
Ještě nikdy jsem to neudělala, ale teď bych Vám ráda doporučila jednu restauraci, kam se rozhodně musíte zastavit, jestli budete v Ohridu. Restauraci najdete v HOTELU Village, asi 10 minut pěšky od autobusového nádraží. Takže vám doporučuji se zde zastavit při cestě na autobus. Vaří zde opravdu famózně a ty ceny jsou bezkonkurenční.
Dali jsme si hlavní jídlo, dezert, dva nápoje a kafe a platili jsme za dvě osoby asi 18 Eur. Sami jsme cenám na jídelním lístku nemohli uvěřit, jelikož byly napsány v makedonských denárech, tak jsme si mysleli, že je přepočítáváme se špatným kurzem, ale my jsme počítali se správným a opravdu to bylo vše tak levné.
Pokud jste se rozhodovali, jestli Skopje a Ohrid navštívíte, tak doufám, že jsem vás svým článkem právě přesvědčila. Já jsem si návštěvu Makedonie neskutečně užila.
Víte, že..
- se Ohrid stal útočištěm žáků Cyrila a Metoděje?
- byl Klášter svatého Klimenta a Pantelejmona v 15. století přestavěn na mešitu?