Novinky v Chorvatsku (2023)

Foto: autor

3 185

V posledních letech vyzdvihují světová média přitažlivost Chorvatska jako turistické destinace. Popisují jej jako nedotčenou perlu se špičkovým životním stylem a bohatým kulturním dědictvím. Se svými 1244 ostrovy má Chorvatsko velmi členité pobřeží jehož délka od Istrie po Dubrovník dosahuje 6835 kilometrů. Kamkoliv se vydáte, čekají vás nezapomenutelné zážitky. Letní dovolené jsou za dveřmi a letos se očekává, že do Chorvatska vyjede z České republiky ještě více turistů, než loňském rekordním roce, kdy počet turistů přesáhl o 13 % návštěvnost z roku 2019, kdy zemi navštívilo 790 tisíc turistů.

Reklamy

V letošní sezoně čekají turisty v Chorvatsku tři hlavní novinky, které usnadní cestování.

S platností od 1. ledna 2023 vstoupilo Chorvatsko do schengenského prostoru, což znamená, že při cestování mezi členskými zeměmi EU již neexistují žádné hraniční kontroly. Členstvím v schengenském prostoru se Chorvatsko připojilo k dalším 26 zemím EU, které oficiálně zrušily všechny druhy hraničních kontrol na vzájemných hranicích, například kontrolu cestovních pasů. Vzhledem k tomu, že Schengen je součástí širšího prostoru politiky svobody, bezpečnosti a práva EU, funguje především jako jednotná jurisdikce v rámci společné vízové politiky pro účely mezinárodního cestování.

Chorvatsko tunel Sveti Rok

Od 1. ledna 2023 byly zrušeny veškeré kontroly na pozemních a námořních hranicích se Slovinskem, Maďarskem a Itálií. Vnějšími hranicemi schengenského prostoru se staly hranice se Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou. V letních měsících je na dálnicích a silnicích rušno, zejména o víkendu, kdy do země přijíždí nebo z ní odjíždí nejvíce turistů, což je třeba mít na paměti při plánování příjezdu. Abyste se vyhnuli jakémukoli zdržení při cestě, doporučuji si před cestou ověřit aktuální informace na stránkách chorvatského autoklubu www.hak.hr/info .

Reklamy

Druhou změnou, která ulehčí cestování je od 1. ledna 2023 přechod na Euro. S tím souvisí zvýšení cen, především u ubytování, ale i v obchodech a především v restauracích. Ceny za pohonné hmoty, trajekty, lodní lístky a poplatky na dálnicích se zvýšili jen nepatrně. Kontinentální část země spojují s mořem dvě hlavní silnice: Záhřeb-Rijeka (A6) a Záhřeb-Split-Dubrovník (A1). Dálniční síť umožňuje bezpečné a pohodové cestování po celé zemi. Na chorvatských silnicích platí rychlostní limit 130 km/h, pokud není značkami vyznačeno jinak. A1, známá také jako Dalmatina – je nejdelší chorvatská dálnice, která spojuje Záhřeb s Karlovcem, Gospićem, Zadarem, Šibenikem, Splitem a Ploče. Do Dubrovníku je možné se dostat rychleji po nově postaveném mostě Pelješac, který poprvé od roku 1718 konečně spojuje Chorvatsko v jeden celek. Otevření mostu přes poloostrov Pelješac je třetí velmi očekávanou změnou v letošním roce.

Chorvatsko trajekt

Do Chorvatska se lze přepravit také letecky, vlakem, autobusem nebo využít velké množství lodních a trajektových linek. Mezinárodní letiště v Chorvatsku jsou Záhřeb, Split, Dubrovník, Osijek, Zadar, Rijeka a Pula. Croatia Airlines, chorvatský národní letecký dopravce, spojuje Chorvatsko s mnoha evropskými městy. V letošní turistické sezóně je plánováno spojení Chorvatska s 22 mezinárodními destinacemi.

A nyní pár tipů, kam zamířit k moři

Chcete-li jet kratší cestu, vyberte istrijský poloostrov nebo některý z ostrovů v oblasti Kvarneru. Největším ostrovem je Krk, který je s pevninou spojen bezplatným mostem a lze přejet trajektem na další ostrovy Cres či Mali a Velki Lošinj. Za pozornost stojí i hodně zelený ostrov Rab.

Chorvatsko a dovolená na lodi

Zamíříte-li do Dalmácie, tak prvním větším městem je Zadar, tři tisíce let staré město s románskými kostely a římským forem. Prozkoumejte národní pak Paklenica s úžasnými kaňony, jeskyněmi a propastmi nebo skalnatý ostrov Pag. Mnoho cestovatelů míří dál k Šibeniku a k souostroví Kornaty. 240 ostrovů a ostrůvků je rájem především pro ty, kteří dovolenou tráví na moři a touží po panenské přírodě. V blízkosti pobřeží leží národní park Krka, kde se točili filmy o Vinetuovi. I když od té doby uplynulo již více než padesát let, stále lez navštívit místa, kde se tyto legendární a nezapomenutelné filmy natáčely.

Dalmatina míří dál na jih do střední Dalmacie, k Diokleciánovu městu Split. Toto velkolepé město si nechal císař postavit již v roce 305 n. l. a je dodnes největším komplexem antickým památek v Chorvatsku. Trajektový přístav je východiskem na dalmátské otrovy Brač, Hvar, Šoltu, Vis a Biševo. Na nejzazším jihu Chorvatska leží perla Jadranu, Dubrovník. Výše zmiňovaný most přes Pelješac cestu velmi urychlí. Již v šedesátých letech objevili turisté z Česka poloostrov Pelješac. Kdysi byl součástí Dubrovnické republiky a je proslulý nejlepším chorvatským vínem Dingač. Za polodivokým Pelješacem se skrývá ostrov Korčula, kde se narodil podle pověsti Marko Polo a skutečně divukrásný a tajuplný ostrov Mljet se slaným jezerem a ostrůvkem s klášterem z 12 století uprostřed.

Chorvatské pobřeží, to jsou stovky kilometrů a tak je z čeho vybírat. Nové hotely vyrůstají velmi rychle a tradiční ubytování v soukromí je cenově dostupné a v posledních letech i velmi komfortní. Vybavenost kempů je rok od roku kvalitnější. Spaní na divoko je v Chorvatsku zakázané. A chorvatská gastronomie, to jsou speciality domácí kuchyně, domácí víno, olivový olej a hlavně ryby ve všech možných úpravách.

Neopakovatelné západy slunce v Chorvatsku se neomrzí

Dálniční poplatky

Očekává se, že s přechodem na Euro dojde v hlavní turistické sezoně k navýšení mýtného o několik procent. Zvýšila se dostupnost elektronické krabičky ENC (Elektronička naplata cestarine), kterou koupíte u společnosti Chorvatské dálnice (Hrvatske autoceste – HAC) pro všechny skupiny vozidel. Sleva na mýtném je 22 % oproti běžnému mýtnému. ENC přístroj se může využívat pro více vozidel stejné skupiny – je tedy přenosný. Přístroj zakoupený u HAC lze využívat na dálnicích: Zagreb – Split – Ploče, Zagreb – Rijeka, Bregana – Zagreb-Lipovac, autocesta Beli Manastir – Osijek – Svilaj, Zagreb – Varaždin – Goričan a na Krčki most na ostrov Krk a Rupa-Rijeka.

Motorista, který pojede na trase Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split, platí v současné době dálniční poplatky na chorvatském území dvakrát, a to za dálnici A2 Macelj – Záhřeb (60 km, od slovinsko-chorvatského hraničního přechodu Gruškovje/Macelj do Záhřebu) a za dálnici A1 Záhřeb – Dugopolje u Splitu (380 km) – Šestanovac – Vrgorac – most Pelječac – Ploče. Aktuální ceny mýtného najdete na www.hak.hr.

Pro průjezd Rakouskem budete potřebovat také dálniční známku. Desetidenní stojí 9,90 Eur. Horší je to ve Slovinsku, kde nabízejí pouze týdenní nebo měsíční dálniční známku za 16 Eur/32 Eur. Dálniční  známku lze zakoupit pouze elektronicky na https://evinjeta.dars.si/. Objíždět slovinskou dálnici se nevyplatí. Pokud zvolíte trasu z České republiky přes Linec a Salzburg směrem na Lubljanu, tak počítejte navíc ještě s placenými tunely v Rakousku.

Neopakovatelná atmosféra chorvatských vesniček

Jednou z největších výhod Chorvatska je skutečnost, že i přes dlouhou tradici cestovního ruchu je stále jednou z posledních nedotčených oblastí Středomoří. Je jedinečné ve své autentičnosti, prostředí a životním stylu. Zároveň je Chorvatsko zemí, která se může pochlubit mnoha kulturními a přírodními lokalitami. Chorvatsko není jen moře a vodní sporty, ale také rafting, welness, horská turistika a adrenalinové sporty a mnohé další.

Krásnou dovolenou a správnou volbu destinace

Cestu jsme absolvovali s vozem Škoda Kodiaq 2.0 TDI, 7 stupňová převodovka, 4×4 v barvě hráškově zelené. Byl pro nás pohodlným a spolehlivým Hráškem, jak jsme auto pojmenovali.

Celkem jsme najeli téměř 3600 km při průměrné spotřebě 6.9 l/100 km a průměrné rychlosti 88 km/ hod. Vůz byl plně vytížen – 4 dospělé osoby včetně kompletního vybavení pro sportovní dovolenou (padelboard, výzbroj pro potápění) . Oceňovali jsme velmi pohodlné a účelné uspořádání interiéru, zejména pro dlouhé cesty a skvěle sladěnou pohonná jednotku 2,0 TDi s výtečnou automatickou DSG převodovkou. Pohon 4×4 se velmi dobře ukázal jako plně funkční na jízdu po makadamových silnicích na ostrově Šolta.

Ideální vůz pro cestování po chorvatských ostrovech Škoda Kodiaq 2.0 TDI

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit