Norsko: pohádkově divoké souostroví Lofoty a Vesterály

Foto: autorka

4 747

Už se k vám určitě doneslo, že norská příroda je jedinečná a dechberoucí. Čím víc pak stoupáte na sever, tím nabírá na divokosti. Když překročíte polární kruh a budete pokračovat ještě 400 kilometrů severněji, dojedete do jedné z nejkrásnějších oblastí Norska. Jsou jí Lofoty a Vesterály. Souostroví, kde pověstná drsná příroda láká poslední roky až milion turistů ročně.

Reklamy

Všichni chtějí na vlastní oči spatřit krajinu nejdivočejší z nejdivočejších. Těžko se odolává touze spatřit 80 ostrovů tvořené mohutnými horami, o které se tříští vlny otevřeného oceánu. Tradiční rybářské osady s chatkami všech barev, které vypadají jako z pohádky. Či silnici, která se klikatí kolem hor a „přeskakuje” z ostrova na ostrůvek a končí v cípu Lofot ve vesničce s nejkratším názvem na světě.

Hamnøy

Svolvær, srdce Lofotů a Lofotská katedrála

Cesta na Lofoty začíná nejčastěji ve Svolværu – „hlavním městem” Lofot. Jejich největší a nejlidnatější město je chloubou samotných Norů. Jakmile se zmíníte, že míříte na Lofoty, budou na vás neléhat, ať rozhodně nevynecháte Svolvær. Spíše než město samotné jsou však zajímavější treky, které odsud vedou. Nejoblíbenější jsou Tjeldbergtind nebo Djevelporten (Ďáblova brána).

Reklamy

Při cestě ze Svolværu se vyplatí ještě zastávka ve vedlejším Kabelvågu u „Lofotské katedrály”. Nádherný dřevěný kostel Vågan je důležitou kulturní památkou Lofot a největší dřevěnou stavbou v Norsku na sever od Trondheimu. Tak velký kostel (dovnitř se vejde až 2 000 lidí) byl postaven především pro rybáře z celého pobřeží Norska, kteří tu hledali duchovní podporu předtím, než se vydali na moře na rybolov.

Sušené tresky do každé rorbuer

Právě rybolov je, díky poloze souostroví, nejdůležitějším zdrojem obživy místních obyvatel, a to se také odráží na vzhledu celého souostroví. Tradiční obydlí místních rybářů jsou tzv. rorbuer (jednotné číslo rørbu)dřevěné barevné chatky, které stojí na kůlech nad vodou. Velkou tradici tu má sušení tresek. Od března do června jsou vesnice obklopeny dřevěnými ráhny, na kterých se na slunci suší stovky tresek.

Reine, nejkrásnější ze všech lofotských vesnic

Při cestě napříč Lofoty projedete mnoha rybářskými vesnicemi, které tvoří právě rorbuer. Všechny jsou barevné a malebné. Za návštěvu určitě stojí Ramberg, Nusfjord či Hamnøy.

Tou pravou „hvězdou” Lofot je však vesnice Reine na druhém konci souostroví. Poznáte ji podle charakteristických skal, které spolu s mořem obklopují rorbuer všech barev. Nejlepší výhled na Reine a okolní drsnou krajinu je z mostu, který spojuje vesnici s pevninou. A pokud stojíte o výhledy úplně jiných rozměrů, popadněte dech a vyšplhejte si na blízkou horu Reinebringen. Výstup na ní je sice krátký, ale za to pekelně strmý.

Vesnice s nejkratším názvem na světě

Už jste někdy přemýšleli, kde byste hledali místo s nejkratším názvem na světě? Je jí vesnice Å (čte se „ó”) a našli byste ji na konci silnice v cípu Lofot. I když vesničku tvořenou převážně červenými rorbuer obývá stovka obyvatel, nechybí tu hostel, dvě restaurace, pekařství nebo muzeum kávy. Kromě úžasného výhledu na oceán je však její největší zajímavostí muzeum sušení tresek.

I Vesterály mají něco do sebe

I když Lofoty a Vesterály leží v těsné blízkosti, převážná většina cestovatelů míří na Lofoty, zatímco severní Vesterály zejí turistickou prázdnotou. Možná, že místní krajina už je o něco „něžnější” než ta lofotská, za což může více stromů a travnaté plochy s prohánějícími se ovečkami, za to je tu ale více možností treků.

Centrum Vesterálů je Sortland, kterému se sice přezdívá „modré město” (the blue city), ve skutečnosti ale hraje všemi barvami jako snad všechna norská města. Pozornost přitahující stavbou je zde most přes úžinu Sortlandssundet, který spojuje ostrov Langøya, kde leží Sortland a ostrov Hinnøya, který je hned po Špicberkách největším ostrovem Norska.

Na Vesterálech ještě stojí za návštěvu město Andenes v nejsevernějším cípu souostroví, které je oblíbené hlavně pro plavby za pozorováním velryb. Když se vám ale poštěstí, můžete velryby zahlédnout z pobřeží odkudkoliv na Vesterálech i Lofotech.

Exotika severských rozměrů

Jedinečná a nedotčená příroda Lofot a Vesterálů láká především dobrodruhy, kteří milují trekování po horách s panoramatickými výhledy. Najdou se tu ale i nádherné písečné pláže, i když koupání už je jen pro otřelé otužilce. Jiní tu dokonce vyhledávají potápění v ledovém oceánu. Ostrovy nabírají na kráse v zimě, kdy jsou všudypřítomné skály pokryty sněhem a na vodních hladinách se odráží polární záře. Zkrátka Lofoty a Vesterály nabízí to pravé severské dobrodružství.

Věděli jste, že…

  • i přesto, že Lofoty leží daleko na severu za polárním kruhem, klima je tu relativně mírné? Může za to teplý Golfský proud, který tudy proudí. Díky tomu tu teploty v létě dosahují až na příjemných 20°C.
  • na Lofotech žije pouze 24 500 stálých obyvatel, ale každý rok ho navštíví až 1 milion turistů? Návštěvnost výrazně stoupla po roce 2013, kdy vyšel film Ledové království s norskými motivy.
  • název vesničky Å pochází ze staronorštiny a dal by se přeložit jako „malý horský potůček”?
  • lofotské pláže Utakleiv a Haukland se pravidelně zařazují mezi nejkrásnější pláže Evropy?

Chystáte se vyrazit na cestu? Hledáte ubytování ve Svolværu? Tady je pár tipů.

Mohlo by se vám také líbit