Největší metropole západní Evropy – Londýn

Foto: autor a 123RF.com

Foto: © Andy Lidstone / 123RF.com
2 596

Jsou světová velkoměsta, která jsou úžasná a stojí za návštěvu. Londýn, to je unikátní živá a pulsující metropole, kde se snoubí stará dobrá Anglie s moderním velkoměstem.

Reklamy

V Londýně žije téměř osm miliónů lidí. Pak není divu, že veřejná doprava musí fungovat na jedničku. Dostupnost i odlehlejších částí města je díky systému metra a autobusů velmi dobrá. Už delší dobu se většina Londýňanů vzdala pohodlí vlastního auta a využívá systém městské hromadné dopravy. I my jsme si hned na letišti koupili Oystercard, což je obdoba pražské Opencard (nebo-li Lítačky). Týdenní jízdenka pro centrální část Londýna nás stála necelých 40 liber a byli jsme bez starostí, kde a jak zaparkovat.

Na skok do Londýna

První naše procházka vedla pochopitelně na Trafalgar Square. Překvapila nás obrovská modrá plastiková slepice, která trůní na jednom s vysokých pilířů před Národní galerií. Díky podpoře, dnes již bývalého starosty Londýna, Borise Johnsona, má moderní umění v Londýně zelenou. Nechci popisovat notoricky známé londýnské památky a kultovní místa v centru města. Úplně jsme minuli nákupní centra, slavnou Regent Street a Oxford Street a vydali jsme se do Hyde parku. Ať do něj vstoupíte z kterékoliv strany, tak vás oslní svou velikostí a udržovanou zelení. Byl prosinec, ale trávníky vypadaly jako na golfovém hřišti. Je obdivuhodné, že se doposud žádný investor, a není jich v Londýně málo, nepokusil o výstavbu v tomto unikátním prostoru.

Reklamy

Diana je populárnější než Charles

Zamířili jsme k jezeru Serpentine, kde se dá v létě jezdit na lodičkách. Chtěli jsme si prohlédnout tolik kritizovaný památník princezny Diany – Princes Diana Memorial Fountain. Není to ovšem fontána v pravém slova smyslu, ale žulový ovál, kterým protéká voda, přes různě nastavené překážky, aby v dolní části oválu vytvořila voda jedinou klidnou lagunu. Ovál se třemi můstky a množstvím překážek má symbolizovat princezniny šťastné časy, ale i její otevřenost a smutný osud.

Londýn – mekka kultury

Večer jsme zamířili, jak jinak, do divadla, kterých je v Londýně obrovské množství. Mezi nimi vyniká Globe. Unikátní replika starého Shakespearova divadla, která stojí na nalezených původních základech. Ke Globe přiléhá malé divadlo Sam Wanamaker Playhouse, které je kopií jakobínského divadla ze stejného období. Na rozdíl od Globe má střechu a na jeho stavbu nebyl použit ani jeden hřebík a je osvětlováno pouze svíčkami ze včelího vosku.

Vidět a být viděn…

Kamarádi se nás ptali, zda jsme byli na London Eye (v provozu je od roku 2000). Obrovské, 135 metrů vysoké kolo z 32 klimatizovanými kabinkami nedaleko Westminsterského mostu, je sice velkou atrakcí, ale nás více zaujal nový, 245 metrů vysoký Střep – The Sharp, který stojí na pravém břehu Temže ve čtvrti, která se nazývá London Bridge Quarter. Střep vyprojektoval italský architekt Renso Piano a slouží jako kanceláře, restaurace, v nejvyšších patrech jsou luxusní byty a vyhlídkové terasy. Pamatuji si, že v šedesátých letech byly v těchto místech pověstné londýnské chudinské čtvrti.

Avantgarní velkoměsto

Kousek od Střepu, na druhém břehu řeky, za monumentální pevností Tower vytváří nové panorama Londýna moderní mrakodrapy, z nichž dva nejvyšší pojmenovali obyvatelé The Gherkin (nakládaná okurka) a Walkie-Talkie (což je přezdívka pro vysílačku) pro jejich velmi extravagantní vzhled. Neznám jiné evropské město, které by takto citlivě spojilo nové a staré. Je škoda, že u nás v Praze kromě Tančícího domu, nic nového avantgardního nevzniklo.

Stará dobrá Anglie

Poslední den jsme neodolali pozvání do Královské učené společnosti (Royal Society – založené v roce 1660). Prohlédnout si knihovny a prostory, kde diskutovali a studovali učenci jako Isaak Newton, Albert Einstein nebo Sigmund Freud, bylo velice zajímavé. Hledali jsme také českou stopu a našli jsme, že členem Royal society byl Jaroslav Heyrovský a v roce 2010 se stal členem anglický fyzik s ryze českým jménem a českými kořeny, Ondřej Křivánek.

A počasí?

Angličané začínají každý hovor tímto tématem. Byl prosinec a bylo opravdu nádherně 🙂 – pršelo, foukal vítr, svítilo sluníčko, ale pověstnou mlhu jsme nezažili. Vždy jsem přemýšlela, proč mají anglické domky jednoduchá okna a všude táhne. Nevím? Topení už sice není na mince a plynové kotle jsou modernější. Ale mnohý pevninský kontrolor by se zaradoval, kolik by vybral na pokutách. S předpisy o odvětrávání plynových kotlů si Angličané hlavu nelámou. Holt, stará dobrá Anglie. I poštovní schránky jsou stále stejné, červené telefonní budky potkáte na každém kroku a červený dvoupatrový autobus projede kolem vás neuvěřitelnou rychlostí. Co už ovšem v Londýně není, mít ráno mléko přede dveřmi.

Víte, že …

  • Londýnská předměstí se rozprostírají v okruhu až 72 km od centra města.
  • V Londýně najdete slavné zvonyv katedrále sv. Pavla Great Paul (největší zvon v Evropě, který odbíjí přesně ve 13.00 h) a Great Tom (slouží k oznamování úmrtí člena královské rodiny) a ve Westminsteru Big Ben.
  • S Londýnem je spojena řada hrdinů z knížek pro děti (Mary Poppins, Peter Pan nebo medvídek Paddington). Bradavický expres z knih o Harrym Potterovi odjížděl z nádraží King’s Cross. Slavný detektiv Sherlock Holmes bydlel v Baker Steeet.
  • Londýnské metro je se o nejstarší podzemní dráhou na světě – zahájilo provoz již v roce 1863. Přezdívá se mu „The Tube“ (roura).
  • V Londýně se konaly již několikrát letní olympijské hry – v roce 1908, 1948 a v roce 2012.
  • Londýnský smog si v prosinci 1952 vyžádal přes 4000 obětí a dalších 100 000 lidí následně onemocnělo.
  • Londýnské letiště Heathrow je největší v Evropě.

Stojí za vidění

  • Londýnský Tower s klenotnicí, jejíž součástí jsou i korunovační klenoty.
  • Tower Bridge – jeden ze symbolů Londýna.
  • Westminsterské opatství a Westminsterský palác s Big Benem.
  • Trafalgarské náměstí (Trafalgar Square) se sloupem admirála Nelsona a fontánou.
  • Katedrála sv. Pavla – klasicistně-barokní budova s monumentální kupolí a Šeptajícím ochozem.
  • Buckinghamský palác – oficiální rezidence královské rodiny, jejíž část je přístupná veřejnosti.
  • Kensingtonský palác – v současné době zde bydlí princ William.
  • Britské muzeum – největší sbírka starověkého umění na světě.
  • Přírodopisné muzeum – historie života na planetě Zemi a replika kostry obrovského dinosaura s názvem Diplodocus.
  • London Eye – obrovské ruské kolo.
  • Abbey Road – slavná ulice, která se objevila na stejnojmenném albu skupiny The Beatles a kde se nachází také nahrávací studio.
  • Downing Street – v čísle 9 je úřad vlády, v čísle 10 sídlo premiéra (nyní premiéryk Mayové) a v čísle 11 sídlo ministra financí.
  • Greenwich – místo nultého poledníku, kam se dostanete třeba lanovkou Emirates Air Line.

MHD a linky metra:

Londýn má celkem 11 linek metra, které mají své jméno a barvu. Podle nich se pak orientujete. Některé linky se pak ještě větví na další odnože. Doprava z letiště Heathrow je možná metrem linky Picadilly – větví, kde jsou 3 stanice na terminálech (Heathrow Terminals 1,2,3, Heathrow Terminal 4 a Heathrow Terminal 5). Metro můžete kombinovat i s mětskou železnicí – uvnitř města platí stejné jízdenky jako v metru. Pro cestu do Greenwiche můžete využít Docklands Light Railway (DLR) – opět stejné jízdné jako na metro. Dále můžete používat nezaměnitelné dvoupatrové autobusy – např. linka 15 vás odveze z Trafalgarského náměstí k Toweru.

Linky metra:

  • Waterloo and City line – Waterloo – Bank (modrozelená trasa)
  • Central line – West Ruislip/Ealing broadway – Epping/Woodford (červená trasa)
  • Piccadilly line – Cockfosters – Uxbridge/Heathrow Terminal 5 (tmavě modrá trasa)
  • Victoria line – Brixton – Walthamstow Central (světle modrá trasa)
  • Northern line – Morden – Charring Cross/Bank – Edgware/High Barnet/Mill Hill East (černá trasa)
  • Jubilee line – Stratford – Stanmore (šedá trasa)
  • Bakerloo line – Elephant and Castle – Harrow and Wealdstone (hnědá traasa)
  • District line – konečné stanice Wimbledon/Richmond/Ealing Broadway – Upminster/Edgware Road (zelená trasa)
  • Metropolitan line – konečné stanice: v centru Aldgate a na okraji se linka rozděluje do 4 větví – Watford, Chesham, Amersham, Uxbridge (fialová trasa)
  • Hammersmith and City line – konečné stanice Hammersmith – Barking (růžová trasa)
  • Circle line – Hammersmith – Tower Hill – Edgware Road (žlutá polokružní trasa)

Mapu metra, železnice, DLR si můžete stáhnout zde.
Mapu autobusové dopravy si můžete stáhnout zde.

Může se hodit:

The Original London Visitor Centre
17-19 Cockspur Street,
Trafalgar Square,
London, SW1Y 5BL
http://www.theoriginaltour.com/

The Royal Society

6-9 Carlton House Terrace
London SW1Y 5AG
https://royalsociety.org/

Shakespeare’s Globe
21 New Globe Walk
Bankside
London SE1 9DT

http://www.shakespearesglobe.com/

Princes Diana Memorial Fountain

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit