V dnešním článku se podíváme na španělský ostrov Mallorca. Letní dovolené jsou již před námi. A tak jsme vyrazili osobně prozkoumat, co na vás na tomto ostrově čeká. Musíme poznamenat, že cestu jsme absolvovali ještě před letošní sezónou, na konci května 2019.
Mallorca je nádherný ostrov, která nabízí řadu kouzelných míst k poznání. Ať už na Mallorcu pojedete s cestovní kanceláří nebo sami, jistě se setkáte s několika doporučeními, co musíte rozhodně navštívit. My jsme kromě všeobecně známých míst navštívili i řadu méně známých a ne tak protěžovaných místními průvodci. A pokud na Mallorcu míříte třeba vůbec poprvé, věříme, že právě vám přinese článek zdroj důležitých informací.
Jeskyně
1) Coves del Drac
První atrakcí, se kterou se setkáte snad v každém průvodci po Mallorce nebo tipech v hotelích, budou výlety do tzv. Coves del Drac (Dračí jeskyně). Tyhle jeskyně najdete na východním pobřeží u městečka Porto Cristo. Jeskyně jsou poměrně rozsáhlé, nicméně jsou bez průvodce, takže si je procházíte celou dobu sami. Vrcholem prohlídky je živý koncert vážné hudby na lodičkách, které proplouvají jeskynním komplexem.
Vstupné: na místě je 16 Eur/osoba, resp. 9 Eur/dítě do 12 let.
Upozornění: v jeskyních se nesmí fotit s bleskem.
Parkování: pojedete-li autem, přímo u jeskyní je poměrně velké parkoviště. Bude-li plno, můžete využít i bezplatné parkoviště např. zde.
2) Coves d’Arta
Chcete-li se o zdejších jeskyních a jejich vzniku dozvědět něco více, doporučíme vám jiné. Najdete je opět na východním pobřeží a jmenují se Coves d’Arta. Jsou to poměrně zastrčené jeskyně přímo nad pobřežím a nacházejí se kousek od městečka Capdepera. O to více jsou ale krásnější a hlavně v nich nebývá tolik lidí. Ohromnou výhodou je, že zde k prohlídce dostanete i průvodce. Ten, kterého jsme měli my, mluvil sám, kromě španělštiny, dalšími 4 světovými jazyky. V jeskyních uvidíte opravdu úchvatné útvary všemožných stalaktitů (krápníky od stropu dolů), stalagmitů (útvary vznikající od podlahy nahoru) a samozřejmě i stalagnátů (vznikají spojením předešlých). I zdejší jeskyně nabízí atrakci v podobě hudební a světlené show na skladbu Carmina Burana.
Vstupné: na místě stojí 15 Eur/osoba, resp. 7 Eur/dítě do 12 let.
Parkování: přímo před jeskyněmi je malé neplacené parkoviště. O něco větší bezplatné je asi 200 metrů před vchodem.
Upozornění: výhodou je, že se zde smí fotit i s bleskem.
Pláže
Na Mallorce se nachází celá řada krásných pláží a popisovat ty nejhezčí by zabralo opravdu hodně času. My jsme tentokrát vyrazili na méně známé, ale o to nádhernější, pláže. Nacházejí se opět na východním pobřeží a to kousek od městečka Santanyí.
3) Cala Llombards
Pokud máte na plážích rádi trochu toho zázemí a přitom romantické výhledy, vyplatí se vám zamířit na pláž Cala Llombards. Zde, kromě opravdu nádherné scenérie a dostatečně velké pláže, najdete i WC a bar. Tyhle pláže jsou ale v sezóně prý dost plné, takže se obrňte trpělivostí nebo na ně zamiřte mimo sezónu.
4) Caló del Moro
Kousek od Cala Llombards se nachází o něco více skrytá pláž Caló del Moro. Pokud sem vyrazíte jako my před sezónou musí vás tohle místo naprosto nadchnout. Minimum lidí a scenérie jako z pohádky. Na pláž je sice trošku příkřejší přístup, ale stojí to za to.
Novinkou je to, že se zde nesmí moc parkovat v blízkých ulicích mezi domy nad plážemi, pokud nejste rezidentem. Nicméně na návštěvníky bylo myšleno a proto zde bylo nově vybudováno velké parkoviště, ze kterého se pěšky na obě pláže bez problému dostanete do 15 minut.
Historie
Jak už to u ostrovů ve Středozemním moři bývá, i ostrov Mallorca postupně ovládali, dobývali a obývali různé národnosti. Střídali se zde Římané s Byzantinci nebo Maury.
5) Capdepera
Pojedete-li do výše uvedených jeskyní Coves d’Arta stojí za návštěvu i blízké historické městečko Capdepera se zdejším hradem či spíše pevností. Ze zdejších hradeb je nádherný výhled do okolí i na přilehlé město. Samotné centrum městečka není nijak veliké, ale vládne zde pohoda a klid. Určitě se vyplatí si i jen tak na chvíli sednout třeba na náměstí Plaça de l’Orient, do některé z místních restaurací a jen tak si vychutnávat pohodovou atmosféru či si zde dát něco dobrého k snědku.
Vstupné: 3 Eur/osoba
Parkování: parkovat se dá buď ve městě nebo zdarma z druhé strany hradu na příjezdové cestě a dojít na hrad pěšky.
6) Sóller
Na zcela opačném konci ostrova Mallorca se, na západním pobřeží, nachází další zajímavé a historické městečko Sóller. Tohle město je známé především jako tzv. město pomerančů, a to proto, že zdejší oblast je pro pěstování pomerančů jako stvořená. Sóllerské údolí poskytuje stabilní teplotu a zároveň i dostatek čerstvého větru, který zdejší pomerančovníky doslova milují. Centrum města tvoří historické náměstí Plaça de la Constitució na němž se nachází i nádherný kostel Església Sant Bartomeu.
Zdejší atmosféru si lze vychutnat i v několika kavárnách a restauracích přímo na náměstí nebo popojít kousek do přilehlých uliček. Doporučujeme ochutnat hlavně zdejší zmrzlinu (samozřejmě pomerančovou!), která je v letních teplotách opravdu osvěžující.
Do Sólleru si lze naplánovat i cestu historickým vlakem z hlavního města Palmy. I to je moc hezká trasa, která vám nabídne, kromě nádherné přírody, jízdu pomerančovými a olivovými háji. Vlak jede z Palmy přes hodinu a během cesty projedete celkem i 13 tunelů, z nichž nejdelší měří 3 kilometry.
Cena: jízdenka je však poměrně drahá a stojí 25 Eur/osobu.
Časy odjezdů vlaku z Palmy: 10:10, 10:50, 12:15, 13:30, 15:10, 19:40
Časy odjezdů vlaku ze Sólleru: 12:15, 14:00, 18:00*, 18:30
Parkování: můžete využít parking Plaza de Espaňa. Pokud se prokážete jízdenkou do Sólleru máte nárok na 40% slevu z parkovného.
7) Port de Sóller
Ze Sólleru si můžete naplánovat ještě vyjížďku místní historickou tramvají do Port de Sóller.
Jízda trvá asi 20 minut a jízdenka stojí 7 Eur/osobu. Z přístavu se lze lodí dostat do Port de Sa Calobra (viz. dále).
8) Lluc
Známou turistickou atrakcí na ostrově Mallorca je i klášter ze 13. století Lluc. Pro místní obyvatele je to doslova posvátné a nejvýznamnější poutní místo, neboť zdi zdejšího kláštera ukrývají sochu tvz. černé Madony (Moreneta). Klášter však navštěvují především věřící z celého světa, kteří se sem jezdí poklonit Madoně a přát si uzdravení pro sebe či své blízké. Traduje se, že Madona dokáže vyléčit řadu nevyléčitelných nemocí. Kromě kláštera se zde nachází i botanická zahrada. Do Llucu je nejlepší jet autem z Palmy přes město Inca. Z Llucu můžete pokračovat do Sa Calobry.
9) Valldemossa a Deiá
Kousek od hlavního města Palmy se nachází nádherné horské historické městečko Valldemossa. To je kromě menšího historického centra zajímavé tím, že ve zdejším klášteře žil v letech 1838-1839 polský hudební skladatel Fryderyk Chopin. Klášter obklopuje i nádherná zahrada a najdete zde samozřejmě i muzeum Fryderyka Chopina.
Parkování: parkovat se dá buď na centrálním parkovišti nebo v přilehlých ulicích za cca 1 Eur/hodinu.
Z Valldemossy se pak můžete autem přesunout dále do dalšího oblíbeného cíle, vesničky Deiá. Ač je to malá vesnice a na první pohled není ničím zajímavá, proslavila se jako centrum umělců a především spisovatelů. Na zdejším hřbitově je pochován dokonce autor románu „Já, Claudius„, Robert Graves, který zde dlouhá léta žil. Nicméně kouzlo vesničky si oblíbili i jiní umělci, jako např. zpěváci Mick Jagger, Mike Oldfield nebo Mark Knopfler. A zřejmě proto se zde nachází i několik vyhlášených restaurací, z nichž jedná má „na dveřích“ i michelinskou hvězdu. Nad vesnicí se tyčí také druhý nejvyšší vrchol ostrova Mallorca Puig Teix (1064 m).
10) Sa Calobra
Jedna z hodně navštěvovaných zátok na Mallorce, která ovšem opravdu stojí za návštěvu. Ze zdejší zátoky se dá jít i do soutěsky Torrent de Pareis, nicméně většina návštěvníků míří právě do zdejší nádherné zátoky Sa Calobra. Na tu se dostanete z přístavu poměrně dobře značenou cestou, během které projdete i dvěma tunely pro pěší.
Do Sa Calobry se dostanete buď lodí z Port de Sóller nebo můžete využít cestu autem. Při ní si můžete vychutnat zároveň nejdelší přístupovou cestu se spoustou serpentýnů a převýšením více jak 720 metrů.
Upozornění: při cestě autem si dejte také pozor na cyklisty, kterých na silnici potkáte desítky. Silnice je poměrně úzká, takže vydržte vždy až na vhodnou příležitost, kdy cyklisty můžete předjet.
Parkování: centrální parkoviště má závoru a zavírá v 19.00 hodin, takže pokud nestihnete odjet do uvedené doby, další pokus máte až druhý den ráno 😉
Info o autobusech: do Sa Calobry se můžete dostat i autobusy, které sem vozí turisty a je to tedy také další z možností, kterou můžete využít. Kvůli jediné úzké, 14 kilometrů dlouhé, přístupové cestě zde však mají autobusy takové pravidlo, že do 13.30 se jezdí pouze směrem do Sa Calobry a od 15.00 pak jezdí autobusy zase jen opačným směrem. Takže pokud využijete tohoto prostředku naplánujte si další spoje.
Záměrně jsme se detailně nevěnovali hlavnímu městu Mallorcy Palmě, do kterého se zřejmě podíváte tak, jako tak.
V Palmě určitě zamiřte:
- ke katedrále La Seu a do centra;
- vynechat nesmíte ani kruhový hrad Castell de Bellver;
V Palmě je toho však na objevování určitě na celý den.
Booking.com