Liptov – na pltích po slovenských řekách

Foto: autor

1 419

Mám pro vás nový tip: vydejte se autovlakem na dovolenou na Slovensko! Počty českých turistů, kteří míří na Slovensko, jsou skoro stejné, jako těch, kteří se každoročně vydávají do Chorvatska. O Chorvatsku se přitom říká, že stará láska nerezaví. Jenže o Slovensku to platí dvojnásob.

Reklamy

V posledních letech jsem alespoň týden každý rok strávila v některém ze slovenských regionů. Přemýšlela jsem však, kterým tipem začít pro ty z vás, kteří Slovensko třeba neznáte. Nejnavštěvovanějším slovenským regionem je bezesporu ten bratislavský, jehož součástí je tzv. Zahorie. Ač toto území kopíruje hranici s Moravou, troufnu si tvrdit, že není mnoho cestovatelů z Čech (Moraváků bude určitě víc), kteří tuto část Slovenska znají.

Liptov

Nakonec bych ale se svým tipem na Poznej Slovensko, začala v místech, bez kterých jsem si dovolenou, před třiceti lety, nedokázala vůbec představit. Liptovský Ján, Liptovská Mara, Liptovská Sienica, Liptovský Mikuláš a další místa. To všechno dohromady tvoří nádhernou oblast Liptova. Výchozího bodu pro trip do Nízkých Tater, Západních Tater nebo na Chočské vrchy. Prostě všude tam, kam oko dohlédne a kde najdete kopce a překrásné hory.

Reklamy

Dříve jsem navíc do Žiliny a Liptovského Mikuláše cestovala vždy jen vlakem. Jenže doba se změnila. Dnes má každý auto a tak tahle romantika celodenního cestování vlakem upadá. Nicméně já bych vám dnes tento způsob přepravy opět doporučila. Sama jsem si to totiž s přáteli při poslední cestě na Slovensko vyzkoušela. Svého čtyřkolového miláčka můžete v Praze pohodlně naložit na vlak a cestou na Slovensko se krásně vyspat. Ráno pak vystoupíte zcela čile v Žilině nebo v Liptovském Mikuláši. Záleží jen na tom, které místo si vyberete jako výchozí bod pro putování po Liptovu. My jsme vystoupili v Žilině a nejdříve se šli podívat na zrekonstruovaný Budatínský Hrad, na soutoku řek Váh a Kysuce. Na hradě je velmi působivá expozice dějin drotárstva.

Vzhůru na pltě

Pokud zatoužíte po troše romantiky, dobrým tipem i rozcvičkou zároveň, by mohla být plavba na “pltích” po Váhu kolem hradu Strečno. Na Slovensku jsou celkem tři řeky, po kterých se dá na pltích splouvat – Orava, Váh a Dunajec. Pltě jsou vlastně takové speciální vory, které původně sloužily pouze ke splavování dříví a později také k dopravě všemožných materiálů. Neočekávejte však od plavby žádný velký adrenalin, řeka plyne docela líně a těch pár peřejek, jen tak trochu cáká. Nicméně pohled na zříceniny Strečna a protějšího menšího hradu je nádherný. Sedm kilometrů poplujete asi hodinu a půl. |

Naším cílem tohoto dne byl však Liptovský Dvor – rodinný rezort na Liptově v Liptovskom Jáne. Předtím jsme ovšem neodolali zastávce v Krajince – půvabné kolibě, kde, kromě skvělých sýrů, nabízí i čerstvě upečené koláče a v restauraci různé místní speciality – halušky, rezance, droby a pirohy. Děti se zde mohou proběhnou s domácími zvířaty, které se tu pletou všude pod nohama. Např. tradice výroby zdejších sýrů je na Liptově opravdu dlouhá. Na každé salaši je dříve připravoval bača. Říká se, že každý bača byl pyšný na svou hůl, valašku a fujaru. Hůl mu pomáhala při pochůzkách za ovcemi, valaškou se bránil proti divoké zvěři v horách a na fujaru vyhrával o svých touhách, žalu i radosti ze života. Rozhodně doporučuji se tady zastavit.

Směr Západní Tatry

Ráno jsme udělali změnu a půjčili si elektrokola, a to v příjemné půjčovně Ebikehouse v Liptovském Mikuláši. S průvodcem jsme pak vyrazili směrem k Západním Tatrám. Cílem byla Žiarská chata (1283 m n.m.) ve stejnojmenné dolině. Na elektrokole jsme ani nevnímali poměrně velké převýšení a za chvíli jsme už opustili široké údolí Váhu a zamířili do hor.

Vzpomínám si, že před lety jsme k Žiarské chatě šli s bagáží dlouhé hodiny. Dnes je Žiarská chata nově zrekonstruovaná. Chata je posledním bodem civilizace před stoupáním na hřeben Roháčů. Za chatou se nachází hřbitov (cintorín) obětí Západních Tater. Mezi obětmi jsme našli i destičku se jménem prvního minista životního prostředí Josefa Vavrouška a jeho dcery Petry, kteří v Roháčích (v dolině Parichvost) zahynuli v roce 1995. Na jeho počest se každým rokem uděluje cena Josefa Vavrouška za přínos pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj.

Tatralandie

Odpoledne jsme věnovali návštěvě Tatralandie – kolosálního komplexu venkovních a vnitřních bazénů, tobogánů a dalších vodních atrakcí. Nepatřím zrovna mezi obdivovatele a nadšence těchto komplexů, ale přesto mě zde zaujal simulátor výcviku surfování. Pro zájemce o surfing je to jedinečná možnost, jak se, v bezpečí haly, naučit základy tohoto sportu.

ZOO Kontakt

Rodiny s dětmi určitě zaujme jediná kontaktní zoo na Slovensku (ZOO Kontakt se nachází v Liptovském Mikuláši, přímo naproti Tatralandii). Zážitek je to zde hlavně pro děti, které mohou vstoupit do výběhu k lvíčatům, medvíďatům i k dalším exotickým zvířatům. Ošetřovatelé zde dokonce nabízeli k pochování hady, a tak jsem neodolala a nějakou tu potvoru vzala do náruče, i když s dostatečným respektem. Nicméně se tu setkáte i opeřenci, opičkami nebo třeba lamou.

Chočské vrchy

Následující den jsme vydali pěšky do Kvačianské doliny, která je jednou ze vstupních bran do Chočských vrchů. Příjemnou lesní cestou jsme došli k vodním mlýnům Oblazy. O mlýny se zde starají dobrovolníci a udržují poslední dva z mlýnů v provozu (Horní mlýn – Gejdošovský a Dolní mlýn – Brunčiakovský). V létě se zde dobrovolníci střídají po týdnu, v zimě po třech týdnech. Všechno si ale musí přinést s sebou na zádech. Autem se tam opravdu nelze nedostat.


Pokud se sem vydáte, odměnou vám bude neskutečný klid, nedotčená příroda a možná i nějaký ten medvěd, kterých je ve slovenských horách víc než dost;)

Cestu si lze prodloužit i přes Prosieckou dolinu, kde se místy však stoupá po žebřících.

Pokud byste chtěli Chočské vrchy zdolat na kole, pak vězte, že tůra přes vrchy je dlouhá 36,5 km a je označena jako těžká s poměrně velkým převýšením.

Nízké Tatry a Jasná

Náš pobyt na Slovensku se již chýlil ke konci, ale my jsme se ještě přemístili do Nízkých Tater. Konkrétně do Demänovské doliny na historickou Mikulášskou chatu. Lyžařské středisko Jasná na severní straně Chopku (2024 m. n.m.) bylo odjakživa mekkou lyžařů. Jasná, pod taktovkou společnosti TMR (Tatra Mountain Resort) vlastnící mimojiné Špindlerův Mlýn a areál na Ještědu, se proměnila k nepoznání.

Nová kabinová lanovka typu Funitel na vrcholek Chopku znovu propojuje Jih se Severem. Množství dalších lanovek ai nových sjezdovek je pak zárukou pěkného lyžování. Staré hotely zde ustoupily moderním čtyř a pětihvězdičkovým wellness hotelům a pokračuje zde také výstavba apartmánových vesniček ve stylu starých dřevěnic. Jen nevím, jestli kapacita lanovek, množství sjezdovek a ubytování bude v budoucnu v souladu.

Liptov je zárukou hezké dovolené pro každého v létě i zimě. A ať už zůstanete na pravém břehu Váhu v Západních Tatrách, nebo si vyberete jižní okraj 80 kilometrů dlouhého hřebenu Nízkých Tater, všude najdete, kromě nádherné přírody, rozmanitých hor, termálních koupališť a množství jeskyní, i četné kulturní památky, moderní muzea nebo leckde narazíte i zajímavé letní koncerty.

Užijte si Liptov v každém počasí, je z čeho si vybírat.

Může se hodit:

www.visitliptov.sk
www.jasna.sk
www.tatralandia.sk
www.mikulas.sk
www.kvacany.sk
www.plte-strecno.sk
www.zookontakt.sk

Ubytování:

Hotel**** Liptovsky Dvor
www.liptovskydvor.sk
Janska dolina 438
032 03  Liptovsky Jan
Tel.: +421 918 683 123

Mikulášská chata
www.hotelmikulasskachata.sk
Tel.: +421 918 371 702
Tel.: +421 44 55 916 76
recepcia@mikulasskachata.sk

Salaš Krajinka
034 06 Ružomberok
www.salaskrajinka.sk

Půjčovna elektrokol
facebook/EBIKEhouse
Okoličianska 61
03104 Liptovský Mikuláš
Tel.: +421 917 951 514

Cesta autovlakem:

Přeprava na trase Praha – Poprad vyjde řidiče + auto + lůžko pro oba směry na Kč 3208, každá další osoba 1728 Kč. Přeprava automobilů je možná nočními vlaky na trase Praha – Poprad, Praha – Košice a Praha – Humenné. Více na www.cd.cz

Víte, že…

Interiérový surf simulátor využívá speciální technologii, která dokáže vytvářet podobné vlny jako na moři. Rovnoměrný proud vody, hnaný rychlostí od 30 do 70 km/hod., ve spojení se zakřivením povrchu, vytváří ideální podmínky pro surfovací desku, která klouže po hladině. Celkem čtyři dráhy na ploše 68 m² jsou zárukou bezpečného výcviku základních znalostí surfování. Cena se pohybuje od 8 Eur (20 minut surfování) až po 1 hodinu za 22 Eur. Více na www.surftatralandia.sk

Zarezervujte si v oblasti Liptova výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit