Kubánská Havana láká na doutníky, rum nebo salsu

Foto: 123RF.com, Flickr.com

1 801

Mezi zajímavá místa, kam byste se měli určitě vypravit za poznáním, patří určitě kubánské hlavní město Havana. Město, které bylo od počátku vždy hlavním obchodním přístavem v Karibiku i jedním z nejvýznamnějších měst španělské koloniální říše. Dnes se jedná o jedno z mála míst, kde je u moci ještě komunistická strana, ale které se, po smrti prezidenta a vůdce revoluce Fidela Castra, pomalu, ale jistě, stává opět centrem turistického zájmu.

Reklamy

Kuba i hlavní město Havana, májí dnes turistům rozhodně co nabídnout. Mírně chátrající, kdysi noblesní, budovy, staré americké buicky nebo polorozpadlé žluté americké školní autobusy, dávají této zemi nezaměnitelné charisma. Obyvatelé Havany navíc žijí přítomností. Přestože jsou chudí a musejí snášet různé útrapy, jsou velmi přátelští. Stačí se jen porozhlédnout a doslova to na vás vše dýchne!

Historická Havana

Havana je rozhodně nejlépe zachovaným koloniálním městem v této části světa s řadou památek z 16. až 18. století. Najdete tu okolo 600 historických budov, na kterých můžete vidět vlivy jak křesťanského baroka, tak islámské kultury.

Reklamy
Pohled na parkující auta v Havaně… 21. století!
Uličky v centru…
Tak tenhle autobus MHD toho už pamatuje 😉
Kdo by to byl čekal, slavné americké školní autobusy brázdí ulice Havany
Památník José Martího
Náměstí Revoluce.
Noční pohled na Náměstí Revoluce, kterému vévodí svítící neónový Che Guevara

Prohlídkou po městě vás bude doprovázet i řada upomínek na kubánskou revoluci z roku 1959. Určitě se proto zajděte podívat na Náměstí Revoluce (Plaza de la Revolución), které je doslova obklopené budovami nejvýznamnějších ministerstev v typických šedých komunistických budovách. Náměstí bylo dříve známé díky proslovům, které zde zapáleně pronášel Fidel Castro. Na náměstí je i monstrózní památník s muzeem José Martího. Nahoře je vyhlídka na město, takže minimálně za tuhle návštěvu to stojí.

Dalšími moc hezkými náměstími lemovanými historickými budovami, jsou Plaza de Armas, Plaza Vieja nebo Plaza de San Francisco.

Plaza de Armas, za plotem je tzv. El Templete
Staré centrum města – Plaza Vieja
Plaza Vieja
Plaza Vieja
Palacio de los Capitanes Generales
El Capitolo – inspirace ve washingtonském Kapitolu je opravdu nezaměnitelná
Katedrála na Plaza De la Catedral
Noční pohled na Plaza de San Francisco

Plaza De la Catedral

Zvláštní pozornost si však zaslouží náměstí Plaza De la Catedral, které je rozhodně jedním z nejzajímavějších míst v Havaně. Kdysi se tu konaly rybí trhy. V roce 1777, kdy byla dokončena zdejší katedrála, se toto náměstí stalo jedním z nejvýznamnějších ve městě. Chrám je unikátním příkladem církevní barokní architektury s asymetrickou fasádou. V katedrále byly dokonce dříve uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. V roce 1899 byly ale převezeny do Španělska.

Při oslavách Nového roku se dnes na tomto náměstí shromažďují davy lidí, protože věří, že zaklepání na vstupní dveře katedrály údajně přináší štěstí v nadcházejícím roce.

V okolí náměstí je možné najít řadu dalších památek z koloniálního období. Například palác Palacio de los Capitanes Generales (postavený v roce 1792) byl sídlem španělských guvernérů. Dále zde najdete domy španělských kolonizátorů z 18. století, v nichž dnes sídlí především různá muzea, galerie nebo restaurace. Nedaleko se nachází La Feria de los Artesanos, což je místo kubánských řemesel.

Muzea

Jak již bylo zmíněno, najdete zde především mnoho muzeí. Mezi ta, která v Havaně stojí za návštěvu, patří Museo de la Revolución, kde se můžete podívat na historii revoluce a připomenout si národního hrdinu Che Guevaru. Ač nemusíte se socialismem souhlasit, určitě je dobré znát i jeho historii a tady je to hardcore ukázané.

Museo de la Revolución
a revolucionář Che Guevara
a ruský tank, který asi revoluci pomáhal

Naopak v Muzeu koloniálního umění (Museo de Arte Colonial) jsou vystaveny exponáty z období od 16. do 18. století. Rozhodně se běžte podívat i do proslulého Real Fabrica de Tabacos Partagás. Kuba je známa především svými doutníky, takže vidět na vlastní oči, jak se takový proslavený doutník Cohiba nebo Montecristo vyrábí, je zážitek i pro nekuřáky.

Při našem výčtu nesíme zapomenout samozřejmě i na kubánský rum – nejen ten zde najdete v muzeu rumů – Museo del Ron. Prohlídka je spojena s ochutnávkou ;)! No a pokud neholdujete ani doutníkům či alkoholu a jste milovníky čokolády, zajděte si do Museo del Chocolate.

Museo de Arte Colonial
Exponáty v Museo de Arte Colonial
Museo del Ron
Příprava na ochutnávku rumů…
Real Fabrica de Tabacos Partagás
… tak co, kdo si dá …

Leaving Havana a slavná jména

Havana byla dříve plná kasín a právě kasina, luxusní hotely i atmosféra sexuální svobody přiváděly do tohoto města před revolucí mnoho umělců. Patřil k nim například básník Federico García Lorca nebo Pablo Neruda. Našli byste zde často i spisovatele Alejo Carpentiera nebo Grahama Greena. Oblíbená byla Havana i mezi tehdejšími filmovými hvězdami. Havanu si oblíbila např. Ginger Rogersová nebo Gary Cooper.

Bezesporu nejznámějším umělcem, který na Kubě žil téměř 20 let a miloval ji, byl spisovatel Ernest Hemingway. Hemingway pojíjel své oblíbené mojito v baru La Bodeguita del Medio, který můžete samozřejmě navštivit i dnes. Nedaleko se stále nachází hotel Ambos Mundos, kde Hemingway, v pokoji 511, napsal svůj slavný román Komu zvoní hrana. Druhým oblíbeným barem Hemingwaye byl bar La Floridíta, kde naopak popíjel daiquirí a vy si ho zde můžete dát i dnes.

Oblíbený Hemingwayův bar La Bodeguita del Medio
Když už bar navštívíte, tak si nechte namíchat také zdejší mojito
V baru La Bodeguita del Medio
Druhé oblíbené místo Ernesta … La Floridíta
Dejte si své daiquirí v La Floridíta
V hotelu Ambos Mundos se můžete ubytovat…
…pokoj 511, zůstal tak, jak když ho Hemingway opustil naposledy…

Umělci i noční život

V parku Quinta de los Molinos posedávají mladí umělci a muzikanti. Zajímavým a magickým místem je nábřežní bulvár Malecón, kde se schází mladí lidé, zatančí si salsu anebo bolero a nebo si jen tak posedávají na náspech. Tahle přímořská promenáda Malecón, kterou lemují secesní i neoklasické budovy, se táhne podél pobřeží od čtvrti Vedado až k přístavu Habana Vieja.

Noční pohled na nábřežní bulvár Malecón
Partičky mladých na bulváru Malecón
Vieja
Plakáty revoluce se dají koupit všude
Koupit si ale můžete i zdejší typické umělecké obrazy s oblíbenými místy Havany

Ale Havana nenabízí jen historické budovy a čtvrti. Např. v moderní čtvrti Miramar najdete bulváry, ambasády, luxusní hotely, drahé obchody i butiky. Ano, obchod se opět otevírá i na Kubě a Havana je toho příkladem – nicméně místní si stále nákupy dovolit nemohou, vše je určeno pro turisty.

NIcméně, návštěva Havany i nádherného karibského Kuba ostrova stojí na to – Viva la Cuba!

Krátkou upoutávku na Havanu můžete shlédnout níže:

Stojí za vidění…

  • Pevnosti Castillo del Morro a San Salvador de la Punta, obě postavené v letech 1589–1630, a La Cabaña (1774), které havanský přístav chránily před nájezdy pirátů.
  • Castillo de la Real Fuerza (1577), bývalé sídlo guvernérů
  • Budova Bacardi – úžasná ukázka havanské architektury ve stylu art deco
  • Kapitol (El Capitolio, 1929) – dříve sídlo senátu a poslanecké sněmovny, později vlády a dnes sídlo Kubánské akademie věd (inspirace ve washingtonském Kapitolu)
  • Národní muzeum výtvarného umění, Národní muzeum dekorativního umění a Automobilové muzeum s velkou kolekcí starých limuzín
  • Hřbitov Cementerio de Colón, který patří mezi největší světové nekropole. Od 60. let 19. století zde vzniklo více než 800 000 hrobů.
  • Model Havany postavený z krabic od doutníků, který je vystavený v Pabellónu ve čtvrti Miramar.
  • Park Bratrství se stromem Přátelství, který roste v zemině dovezené ze 17 států Severní a Jižní Ameriky.

Může se hodit:

http://www.lahabana.com/guide/

Mapa Havany s vyznačenými památkami – stáhněte si ji, než se do Havany vydáte.

Kompletní mapy Kuby v PDF – stáhněte si, něž se vydáte na cestu.

Zarezervujte si v Havaně výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit