Který z národních parků patří mezi nejkrásnější na světě?

foto: autorka

1 290

Na světě se nachází spousta krásných míst. Z národních parků se o jednom hovoří, jakožto o nejkrásnějším na světě. Proč a kde ho najdeme? Odpovědi odkryjí následující řádky, ale už nyní prozradím, že se nachází (zejména) ve státě Wyoming na severu USA a patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Ano, jedná se o všemi barvami hrající a věčně kouřící Yellowstone národí park, kde potkáte nejen medvědy, ale okolo silnice se klidně pasou i několika metrákoví bizoni.

Reklamy

Jak se sem nejlépe dostanu?

Jeden takový výhodný spoj představují letenky do Seattlu. Sice autem poté musíte urazit dalších 1300 km do Yellowstonského národního parku, ale tato varianta skrývá hodnotné benefity. Nejenže letenky do Seattlu velmi často koupíte v akci vcelku levně, ale výlet obohatíte i o další krásná místa!

Z vlastní zkušenosti bych mohla doporučit podívat se do nedalekého města, které opakovaně zaujímá přední místa v žebříčku nejideálnějších míst pro život. Ano, jedná se o kanadský Vancouveru. Je to sice trochu z ruky, ale pokud máte dostatek času, můžete si projet i část Kanady a udělat si takový větší okruh.

Reklamy

Podobné příspěvky

Samotný Seattle nabízí turistům mnoho zajímavých míst. Úplně jako první si vždy vybavím trhy Pike Place Market. Kouzlo tohoto místa se skrývá v prostoru, kde jsou trhy umístěny. Jedná se o soustavu domů, která mi připomíná mraveniště – procházíte od zdola nahoru a volíte různé cestičky.

Dalším hot tipem je Glacier národní park, který se rozkládá jen necelých 900 kilometru od Seattlu a leží ve státě Montana. Představuje pravý ráj pro turisty hledající výšlapy s dech beroucími výhledy a obklopující samotu. Tak proč to vše nespojit?

Kdy vyrazit?

Musím přiznat, že oblast severní USA není typickou baťůžkářskou destinací. Zákaz stanování v NP vše stěžuje a ceny v blízkých ubytování nepatří do kategorie ekonomické. V Yellowstone NP sice funguje několik kempů, ale za přespání můžete zaplatit až 700 Kč. Jakmile jedete v sezóně, připravte se na nefalšovaný nápor turistů. Park jsem navštívila v letních měsících a zažila jsem dokonce kolonu na vstup do parku. Jakmile ale zvolíte zimu, tak očekávejte opravdovou zimu a mnohdy nesjízdné silnice. Primárním dopravním prostředkem se stávají lyže, sněžnice, sněhové vozy a sněžné skútry. Obecně platí, že přístup do většiny částí parků připadá na období od května do září.

Zajímavosti ze světa fauny

Nejenže jeden z nejkrásnějších, ale i titulem nejstarší se honosí Národní park Yellowstone. Založen byl již v 19. století a rozkládá se na necelých 9 tisících km². Přestože se každoročně zaznamená kolem dvou tisíc zemětřesení, oblast je z tohoto hlediska bezpečná.

Znepokojit vás mohou spíše obrovští funící bizoni, kteří často přecházejí silnice v hojných stádech. Když zrovna neohrožují silniční provoz, tak se často vyhřívají na místech, kde pod zemí proudí vulkanické prameny.

Park představuje útočiště pro velkou populaci medvědů grizzly, kteří nepatří k nejmírumilovnějším medvědům a denně potřebují sežrat na 16 kilo potravy. Žije zde i menší populace vlků. Ti byly v minulosti vyhubena jakožto škodná a rovnováha ekosystému nastala až z jejich znovu nasazením do oblasti. Dalšími obyvateli jsou svišti, losi, jeleni wapiti a mnoho dalších.

Co zde uvidím kromě krásné přírody a spousty divokých zvířat?

Nejvíce známý jev, který se pojí k Yellowstone NP, reprezentuje vulkanická činnost. Díky ní zde najdete stovky termálních pramenů. Řadím se k milovníkům koupání v tzv. Hot Springs, ale fanoušky této aktivity bohužel budu muset zklamat. Jezírka či prameny dosahují teploty kolem 100 °C, takže pokud se nechcete uvařit, raději se těmto místům s opatrností vyhněte. Na jezírka či vulkanická pole se můžete alespoň dívat a také pozorovat výbuchy gejzírů.

 

Old Faithful

Ten největší a nejznámější nese název Old Faithful. Každou hodinu se okolo zhrocují davy, aby viděly, jak gejzír vychrlí na 30 tisíc litrů vody do výšky až 56 metrů. Celá akce trvá kolem 5 minut a musím přiznat, že atmosféra má náboj.

Grand Prismatic Spring

Největší pramen s názvem Grand Prismatic Spring hraje barvami duhy. Ty se během roku mění. Já jsem zastihla pramen v tomto rozložení barev: uprostřed sytě modrá, jež přecházela do tyrkysové měnící se u okrajů na žlutou, oranžovou a břeh hrál barvou hnědou. Tento jev se děje díky vodě bohaté na živé organismy (zejména teplomilné bakterie) a minerály…a částečně také díky optickému klamu. S průměrem přes 100 m vypadá tento pramen jako obří nadpozemsky vypadající oko.

 

Mammoth Hot Springs

Zajímavou podívanou zažijete při návštěvě Mammoth Hot Springs. Kaskádovité kopečky tvoří útvary podobné těm, které máme možnost pozorovat v krápníkových jeskyních. Scenerie vypadá jako takové zvláštní hory, jež jsou tvořeny usazeninami z vody.

Celou oblast NP protkává spousta dřevěných chodníčků pro pěší turisty. Ti mohou chodit přímo nad kouřící zemí s probublávajícím bahnem a pozorovat nejen prameny, ale i menší tryskající gejzíry. Obdivovat můžete také některé z celkových 290 vodopádů. Navíc v parku uvidíte divoká zvířata v takové blízkosti, že to až budí respekt.

Tip na závěr:

Pokud se chystáte navštívit Yellowstone NP v sezóně, neobejdete se bez rezervací ubytování předem. Několik týdnů před návštěvou jsem měla již problém najít vhodná místa k přespání, proto je lepší vše dobře naplánovat a rezervovat s dostatečným předstihem (což znamená i několik týdnů)!

Chystáte se vyrazit na cestu a objevovat Yellowstone? Zarezervujte si výhodné ubytování třeba v Seattlu!

Mohlo by se vám také líbit