Každý z nás určitě viděl, např. na sociálních sítích, nějaké ty úchvatné záběry z ptačí perspektivy a říkal si, to by byla paráda, mít s sebou něco takového na další dovolenou. Ano, dnes už to není nic nemožného a zařízení, které vám tyto podobné zážitky zprostředkuje se jmenuje dron nebo také kvadrokoptéra.
Podíváte-li se po internetu, najdete dnes ke koupi již desítky možností těchto létacích hraček. Jenže jak se v tom vyznat, jaký dron by byl pro mě nejlepší?
Před tím, než si pořídíte tuhle hračku, měli byste si rozhodně zodpovědět několik zásádních otázek.
1) K jakým účelům si chci dron pořídit?
Tohle by měla být opravdu vaše první a jasná otázka s odpovědí. Nabídka dronů je totiž obrovská a liší se v mnoha ohledech, ať už se jedná o cenu, kvalitu záznamu, výdrž baterie, rychlost, ovládání, hlavně velikost a další funkce. Pokud chcete dělat záběry v přírodě a nechcete s sebou tahat kdovíjaká obrovská zařízení, velikost s hmotností bude pro vás asi velkým kritériem. Dnešní nabídka dronů, co se týká kvality záznamu, je již víceméně hodně srovnaná. Pak už záleží spíše na těch “ostatních” funkcích pro fajnšměkry.
2) Kde chci s dronem létat?
Pokud budete chtít opravdu pořizovat záběry jen na loukách, nad lesy, v polích, nad mořem nebo třeba na horách nebudete mít patrně žádné větší problémy. Naopak létat nesmíte nad zastavěnými oblastmi, v blízkosti letišť nebo dálnic. Další věc je, že si dnes nesmíte natáčet bez souhlasu ani cizí osoby nebo cizí obydlí. Tedy, alespoň pokud se bavíme o letech v EU nebo USA. Pokud vyjedete s dronem někam do Nepálu, určitě vás tam podobné zákazy zatím nečekají 😉
3) Jak dlouho dron vydrží létat?
Tohle je složitější věc. Pokud budete chtít opravdu nějakého malého skladného droníka do batohu, bude se jeho výdrž pohybovat v rozsahu několika minut až např. půl hodiny. Obecně se dá však říci, že čím dražší je dron, tím delší dobu vám vydrží létat ve vzduchu.
4) Jaký perimetr dosahu chci obsáhnout letem?
Většina dnes prodávaných dronů má již z výroby nastavená jistá omezení, co se týká dosahu. Některé modely lze ovládat do vzdálenosti např. několika desítek či stovek metrů, některé modely uletí i několik kilometrů. Takže opět si nejdříve rozmyslete, co je pro vás nejlepší. Pokud budete mít dron s dosahem několika desítek či stovek metrů, můžete jej vidět a případně vizuálně korigovat jeho let. Pokud zvolíte drona s dosahem několika kilometrů, zmízí vám z dohledu a pak jej musíte sledovat již jen pomocí např. mobilního telefonu.
V každém případě, až si dron pořídíte, musíte si jej před cestou pořádně vyzkoušet. Ideální je nějaká louka mimo obydlí, pročíst si pořádně návod a zkoušet a zkoušet co vše vám dron nabídne, jak se ovládá, co přesně musíte u vašeho drona udělat, když signalizuje vybitou baterii apod. Koupit si tuhle hračku a vybalit ji poprvé až někde na dovolené, je opravdu to nejhoší, co by vás mohlo napadnout. A samozřejmě, že nesmíte zapomenout koupit i náhradní akumulátor. Není nic horšího než dron vybalit a zjistit, že máte vybitou baterii 😉
Na dalších stránkách se tedy podíváme, jaké „droníky“, by se vám mohli do batohu vejít. Vybrali jsme zástupce od levnějších až po dražší modely. Každý však zvládnete po chvíli ovládat sami.