Všichni víme, že možnosti cestování jsou (a asi ještě nějaký čas budou) kvůli současné situaci nulové. I přesto se nabízí mnoho aktivit, které jsou alespoň trochu spojené s cestováním a zároveň je lze realizovat z pohodlí domova. Nevěříte? Podívejte se na našich 6 tipů! Zkuste tyto aktivity!
1. Četba knih (nejen) o cestování
Dobrá kniha je jednoznačně skvělým společníkem pro vyplnění volného času. Navíc je knih zaměřených na oblast cetování více než dost. Věříme proto, že z nabídky si vybere opravdu každý. Pokud navíc nechcete čekat na to, než vám kniha přijde, nebo vás od tištěných knih cokoli odrazuje, můžete dát přednost e-knihám.
Zároveň je třeba zmínit i to, že čtení knih je skvělou volnočasovou aktivitou, ale představuje jednu z možností vzdělávání. A zde se dostáváme k dalšímu bodu…
2. Co se naučit něco nového?
Ruku na srdce – kdo z nás někdy nezatoužil po tom, naučit se něco nového? Možná ale i vy patříte do skupiny těch, kteří tuto touhu odložili na neurčito kvůli nedostatku času. Proto se nabízí otázka – není náhodou právě teď ten pravý čas se k tomuto přání vrátit? Nejenom díky knihám, ale i on-line kurzům či webinářům se můžete novou dovednost naučit i z pohodlí domova, navíc je z čeho vybírat.
Do kategorie s označením vzdělávání pak samozřejmě patří i cizí jazyky. Také ty lze pilovat z pohodlí domova. Ať toužíte vylepšit svou angličtinu, nebo se chcete učit úplně nový jazyk, možností máte celou řadu.
Pokud o učení jazyků uvažujete, můžete vyzkoušet například web Duolingo, případně i stejnojemnnou aplikaci. Základní výuka je zdarma, pro česky mluvící studenty je však k dispozici pouze výuka angličtiny. Pokud však tento jazyk už ovládáte, můžete se pustit do učení řady dalších. Mezi ty patří například němčina, dánština, ruština, spanělsština, ale například i čínština, japonština či arabština. A nebojte – výuka probíhá poměrně zábavnou formou.
3. Filmy a dokumenty o cestování
Klasiku pak představují filmy a dokumenty o cestování. Pokud hledáte inspiraci, podívejte se na náš článek s tipy na filmy s cestovatelskou tematikou (prosím umístit odkaz na článek). Co se týče dokumentů, těch je k dispozici tolik, že si mezi nimi vybere opravdu každý. Řadu z nich pak nabízí i Česká televize. Za zmínku stojí například dokumentární seriály Balkánem nahoru a dolů s Adamem Ondrou, Na cestě či Afrika.
4. Virtuální prohlídky
Sice se na zajímavá místa nemůžeme v současnosti podívat fyzicky, to ale neznamená, že se na ně nemůžeme podívat virtuálně! Tyto prohlídky v současnosti nabízí mnoho institucí a zajímavých míst. Můžete se tak na chvíli přenést například na Pražský hrad, k vodní elektrárně Dlouhé stráně nebo se virtuálně vydejte USA a prohlédněte si Národní park Channel Islands.
5. Vytvořte si fotoalbum
Také máte v počítači spoustu fotek z různých cest? Pokud si (stejně jakojá) už delší dobu říkáte, že je na čase z nich vytvořit fotoalbum (fotoalba), možná právě nastal správný čas. Během tvorby ,,zabijete čas“, vybaví se vám vzpomínky na hezké chvíle a výsledek jistě bude stát za to. Pokud je navíc zručnost vaše druhé jméno, můžete si fotoalbum vyrobit kompletně sami – včetně obálky.
6. Co protřídit fotky?
Náš poslední tip se opět týká fotek. Nutno zmínit, že tento bod ale rozhodně nebude pro každého. Těch, kteří mají fotky (nejenom) z cest v počítači dokonale seřazené, se tento tip určitě týkat nebude. Pokud však stejně jako já mezi tuto skupinu nepatříte, fotky máte uložené všude možně a v případě potřeby je pak hledáte po všech čertech, můžete čas využít právě k tomu, že fotky protřídíte. V případě, že máte v počítači větší množství fotek, se pak může stát, že vám tato činnost zabere i poměrně dost času. Pokud navíc budete mít hotovo a nebudete mít co na práci, můžete se pustit do celkového úklidu počítače.
Možností je samozřejmě mnohem více. Máte i vy pro ostatní tip na aktivitu spojenou s cestováním, která je skvělá (nejenom) pro toto nelehké období?