Izraelí na vlastní pěst: Tel Aviv, Jeruzalém a Palestinská území

foto: autorka

3 530

Po necelých šesti měsících práce v Londýně nastal Den D a čekala jsem na letišti v Katovicích, odkud byly levné lety, na vysněné letadlo do Tel Avivu, který značil začátek mého dobrodružství. Pobavila mě rozmanitost spolucestujících: od početné skupiny organizovaného zájezdu polských důchodců, přes ortodoxní židy až po hipísáky.

Reklamy

Po večerním příletu do Izraele, kde byla většina nápisů pouze v hebrejštině, jsem začala lehce panikařit. Místní naštěstí umí perfektně anglicky, i díky tomu, že zde všechny televizní filmy běží v originálním znění s titulky.

Čekejte přísné kontroly

První úskalí, kterému jsem na cestě čelila, byla celní kontrola. Ta mě překvapila svou přísností, zejména vůči lidem, jenž cestují sami. Bylo mi řečeno, že je to z obav před terorismem. Když se paní za přepážkou dozvěděla, že nemám žádný doprovod, zbystřila a zasypala mě hromadou otázek typu jaké jsou mé plány a kde budu ubytovaná. Bála jsem se zmínit o úmyslu využít v zemi služeb webové aplikace Couchsurfing, kde lze najít ubytování u místních zdarma nebo naopak poskytnout nocleh nějakému cestovateli.

Reklamy
Podobné příspěvky

Tel Aviv

Oznámila jsem tedy celnici, že budu v hostelu a poté u kamarádů. Po otázce „jak se jmenují tví kamarádi?“ jsem zůstala stát jako opařená. Jak se jen jmenují?! Rychle jsem otevřela mobilní aplikaci, abych ženě vyklopila jména s výmluvou, že jsem blbá blondýna s děravou pamětí. Světe div se, měla jsem štěstí a mohla jsem jít.

Překvapení v Tel Avivu

Během cesty na hostel mě čekal další šok. Tel Aviv byl na hony vzdálený mým představám o moderní metropoli. Při procházení ulicemi s polorozpadlými domy jsem se poněkud bála. Jak jsem zjistila další den, většina města je naštěstí v mnohem lepším stavu a Izrael vskutku patří mezi velice bezpečné země. Cítila jsem se zde dokonce bezpečněji než v Londýně.

První den v Tel Avivu jsem navštívila staré město Jaffa a zašla na večeři se zmánou, která v zemi zrovna studovala. Ochutnala jsem místní speciality, z nichž doporučuji zejména falafel a hummus, který je zde opravdu výborný. Následujícího dne jsem se vydala na rozsáhlou městskou písečnou pláž, kde se již dalo navzdory květnovým měsícům koupat v moři. Po cestě zpět jsem navštívila místní tržnici, na níž jsem velmi levně nakoupila produkty z Mrtvého moře (např. krém mě vyšel na 40 kč). Večer mě již vyzvednul autem můj Couchsurfing hostitel z Jeruzaléma, který měl zrovna cestu kolem.

Jeruzalém

Na Jeruzalém, prastaré město s kouzelnou atmosférou, doporučuji vyhradit si alespoň 3–4 dny. Staré město, v němž žijí po staletí v symbióze tři hlavní monoteistická náboženství (křesťanství, judaismus, islám), se skládá z labyrintů úzkých uliček. V mnohých z nich, kde se vám místní arabští obchodníci snaží vnutit své zboží, se můžete pro davy lidí sotva pohnout, v jiných zase až na občasného kolemjdoucího nikoho nespatříte.

Jak jsem zmínila, v Jeruzalémě jsem využila ubytování přes Couchsurfing, díky čemuž se mi naskytla jedinečná příležitost nahlédnout do místní kultury. Můj hostitel byl zhruba třicetiletý sympatický mladík s britskými předky. Protože většina izraelců jsou potomci přistěhovalců, mnozí z nich vlastní dva cestovní pasy a výjimkou nebyl ani můj hostitel s jeho spolubydlícími.

Protože mí noví přátelé vypadali velmi otevřeně, zeptala jsem se na jejich názor ohledně izraelsko-palestinského konfliktu, o němž jsem toho před pobytem příliš nevěděla. Spolubydlící mi sdělili, že se jedná o konflikt vlád, ale sami lidé proti sobě nic nemají, jsou však masírovaní sdělovacími médii. Můj židovský hostitel se směl díky britskému pasu na palestinské území několikrát podívat a dokonce měl vztah s arabskou dívkou. Doporučil mi návštěvu Betléma, který spadá pod Palestinu a poradil mi, ať si v konfliktu nevybírám strany a snažím se zůstat objektivní, čehož jsem se snažila držet.

Palestina a Betlém

Moje návštěva Palestiny byla příjemným překvapením. Mile mě potěšilo, že jsou místní velice přátelští. Během procházky po betlémských uličkách mě kolemjdoucí radostně zdravili a chtěli si povídat. Cítila jsem se zcela bezpečně. Jednou mě zhruba pětiletí chlapci začali pronásledovat a když to spatřil náhodný dospělý, okamžitě je okřikl, ať přestanou. Navštívila jsem samozřejmě chrám Ježíšova narození, v němž jsem shlédla starobylé fresky, v enormní frontě u jeskyně, kde se Kristus narodil, jsem však nakonec nečekala.

Jedním z nejsilnějších zážitků na cestě zemí bylo spatření monstrózní zdi oddělující Izrael s Palestinou. Palestinská strana zdi slouží jako galerie s mnoha grafitti, kde místní vyjadřují svůj názor na tuto smutnou událost, doplněnou o články ohledně konfliktu. Doufám, že obě země naleznou společné mírové řešení této ošemetné situace.

Zpět v Jeruzalémě

Po mém návratu do Jeruzaléma jsem strávila poslední dny na hostelu a objevováním města. Navštívila jsem mimo jiné Zeď nářků, Chrám Božího hrobu, Olivetskou horu a Skalní mešitu. Zaslechla jsem, že návštěva Chrámu Božího hrobu, který spravují všechny křesťanské církve, je dějištěm mnoha zázraků a obrácení. Také mě tato prohlídka silně oslovila. Zajímavostí je, že ačkoliv se jedná o nejdůležitější křesťanskou památku, klíče od chrámu vlastní muslimská rodina, jelikož se křesťanské církve nemohly dohodnout, komu klíče připadnou.

 

Rozloučit se s Jeruzalémem, který jsem si zamilovala, nebylo lehké. Tohle město několika kultur mě okouzlilo. Není tedy divu, že se zde v místních hostelích nachází spousta dobrovolníků, kteří chtějí v Jeruzalémě strávit více času.

Směr Mrtvé moře…

Měla jsem však již zamluvené ubytování v campingu na pobřeží Mrtvého moře, proto moje následující putování zamířilo právě tam. Tehdy jsem ještě neměla odvahu stopovat, vydala jsem se tedy autobusem. Vše se však brzy změnilo.

Příště se můžete dočíst o pokračování mé dobrodružné cesty napříč Izraelí. Navštívíte se mnou Mrtvé moře, jehož podnebí připomíná saunu, vydáme se na treky v poušti, potkáme nové tváře a dokonce několikrát vyzkoušíme autostop!

Zajímavosti a doporučení:

  • Pro plné prozkoumání Tel Avivu a Jeruzaléma doporučuji Free Walking Tours, během nichž vás městem provede místní průvodce a za dobrovolný příspěvek se dozvíte ty nejzajímavější informace.
  • Tel Aviv je proslulý svým nočním životem. Bylo mi řečeno, že místní party patří mezi nejlepší.
  • Izrael je velice drahá země, nicméně na místních tržnicích je zvykem smlouvat, můžete tedy nakoupit mnohem levněji. Pokud navštívíte Palestinské území, doporučuji nakoupit zde, protože se ceny pohybují mnohem níže.
  • Od pátku odpoledne do sobotního večera jsou kvůli Sabbathu obchody zavřené a nepočítejte ani s hromadnou dopravou.
  • Pro návštěvu Božího hrobu doporučuji vybrat si buď brzké ranní hodiny nebo vyrazit až před zavíračkou. Vyhnete se tak několikahodinovým frontám.
  • V Jeruzalémě si nenechte ujít návštevu Skalní mešity! Její okolí je však pro veřejnost přístupné pouze v dopoledních hodinách. Interiér navštívit nemůžete, vidět tento architektonický skvost zblízka je nicméně skvělým zážitkem.

Chystáte se také do Tel Avivu a máte raději ubytování v hotelech nebo apartmánech? Pak využijte lepších cen pro jejich objednání ZDE.

Mohlo by se vám také líbit