Helsinky, hlavní a zároveň největší město Finska, leží v jeho jižním cípu u Baltského moře. I když Finsko samotné je jednou z největších zemí Evropy, může se jeho hlavní město v porovnání s ostatními evropskými metropolemi jevit jako prcek. Jeho počet obyvatel odpovídá polovině toho, kolik lidí žije v Praze (tedy kolem 625 000).
Pro nás Čechy jsou Helsinky (stejně jako celé Finsko) ještě „neprofláknutou“ destinací. Ne jednou jsem si vyslechla, že „tam přece nic není“. Nenechte se ale zmást, je tam více zajímavostí, než se může na první dojem zdát.
Helsinky jsou moderním městem, proslulé především designem a módou. Jsou skvělou volbou lidí s vášní pro moderní umění. Helsinky jsou také ideálním místem pro lidi, kteří milují přírodu.Velkou část města pokrývá nespočet parků a jezer. Ulice jsou čisté a uklizené. A to i přesto, že se Helsinky v noci, díky množství restaurací, barů a nočních klubů, mění na jednu velkou párty. Na své si však přijdou i návštěvníci, kteří dávají přednost kulturním a historickým památkám.
Helsinky – světové hlavní město designu
Tohle označení si město vysloužilo v roce 2012. Ještě, aby ne. Design tu na návštěvníky dýchá ze všech stran. Středem všeho kreativního dění je The Design District – tzv. čtvrť designu. Tady se budou shopaholici cítit jako v ráji. Stejně tak obdivovatelé moderního umění. V ulicích The Design District najdou totiž více než 200 obchodů s finskou módou a jinými stylovými doplňky (včetně světoznámé značky Marimekko), ateliérů, museí, galerií či kaváren.
-
Přístav – centrum, kde to tepe
- Symbolem Helsinek je nádherná bílá luteránská katedrála Tuomiokirkko, která se vypíná vznešeně nad celým městem. Rozhodně ji nejde přehlédnout. Druhou, neméně krásnou dominantu města představuje rudá Uspenská katedrála. Ta byla postavena mezi lety 1862 – 1868 z cihel ruské pevnosti Bomarsund, která byla zničena během krymské války. Dnes je největším pravoslavným chrámem v západní Evropě. Uspenská katedrála se tyčí do výšky jen kousek vedle bílé Tuomiokirkko.
U přístavu pod oběma katedrálami se rozprostírá náměstí Kauppatori – srdce města, kde to tepe nejvíc. Stovky lidí, jak místních, tak turistů (hlavně turistů, co si budeme povídat) sem míří na trhy, kde si mohou koupit finské suvenýry, tradiční rukodělné výrobky Sámů (neboli Laponců) či ochutnat místní speciality.
Součástí přístavu je také ruské kolo, které je sice krásným estetickým doplňkem výhledu na Helsinky, ale trochu ztrácí na významu, protože je nižší než okolní budovy.
Mořské plody, finské sladkosti, ale i české pivo
To všechno a mnohem více najdete ve staré tržnici jen kousíček od přístavu. Nenechte se odradit nenápadným vzhledem budovy, uvnitř vás čeká nádherný starobylý interiér. Ale to hlavní – tržiště praská ve švech pod tíhou všelijakých dobrot. Od čerstvých plodů moře, přes koření ze všech koutů světa, po sladkosti, nad kterými se přímo sbíhají sliny. K mému potěšení nechyběla ani zásobička několika druhů českých piv.
Pevnost Suomenlinna – hvězda na obzoru
Jen 15 minut trajektem od přístavu leží ostrov s námořní pevností Suomenlinna. Skromná kamenná stavba ve tvaru hvězdice, která ční do moře, je dnes památkou světového dědictví UNESCO. Soumenlinna je důležitou součástí finských dějin a významnou turistickou památkou. Její doba slávy byla však velice krátká. Pevnost byla postavena za účelem obrany před Ruskem. Rusové, ale Finsko v roce 1808 obsadili a Finové jim pevnost v podstatě ihned dobrovolně vydali, aby ušetřili civilisty.
Při procházce po Suomenlinně si můžete prohlédnout pozůstatky z válečných dob včetně děl, ponorky či příbytků vojáků, které připomínají hobití domky na Novém Zélandu. Zajímavostí ostrova je kostel, který jako jediný na světě slouží zároveň jako maják. Z útesů je také nádherný výhled na otevřené běsnící moře.
Čtvrt Töölö nezůstává pozadu
Kromě přístavu se několik dalších míst, které stojí za zastávku, nachází ve čtvrti Töölö dále od centra. Opravdovou helsinskou zajímavostí je kostel zvaný Temppeliaukio, který je zabudovaný ve skále. I když se nenápadně schovává mezi činžáky, kostel dnes patří mezi nejnavštěvovanější atraktivity Helsinek.
- V Sibeliově parku turisté obdivují památník ve tvaru abstraktních varhan, který byl věnován finskému skladateli Jeanu Sibeliovi.
Olympijský stadion v Helsinkách je na první pohled nenápadnou stavbou. Při bližším průzkumu, zjistíte, že je významným místem v dějinách (českého) sportu. Právě tady v roce 1952 při Letních olympijských hrách vyhrál Emil Zátopek běh na 5 km, 10 km i maraton a navrch v každé z disciplín udělal nový olympijský rekord. Zátopek je do dnešních dob (zejména) Finy obdivovaným hrdinou.
Finská gastronomie
Protože finská gastronomie není zase tak bohatá, najdete v Helsinkách především množství podniků s pokrmy ze všech koutů světa. Pro nás Čechy je kuriozitkou restaurace s názvem „Vltava“ hned u hlavního nádraží. Nejvíce z finských specialit můžete okoštovat na trzích Kauppatori a staré tržnici u přístavu. Tradiční jsou mořské plody a zvěřina včetně sobů a losů na všechny způsoby. Pokud si potrpíte na pivo, z těch finských doporučuji Karhu (ve finštině „medvěd“), které se podává ve stylových lahvích s vytlačeným medvědem.
Jako ve všech skandinávských zemích, tak i ve Finsku vládne prohibice. Tvrdý alkohol je proto možné sehnat pouze v prodejnách sítě „Alko“. Piva nicméně běžně prodávají v denních hodinách i v supermarketech a pouličních stáncích.
Může se hodit:
-
Oficiální stránky Finska, kde najdete jakékoliv informace, které vás zajímají, jak o Helsinkách, tak celém Finsku:http://www.visitfinland.com/helsinki/
-
Helsinská MHD karta včetně slev do museí a památek:https://www.helsinkicard.com/
-
Vše o dopravě v Helsinkách: https://www.hsl.fi/en
-
Pro porovnání cen v Helsinkách:https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Helsinki
Víte, že…
Helsinky byly v roce 2012 vyhlášeny za světové hlavní město designu?
jednou z hlavním dominant Helsinek je Uspenská katedrála, která je největším pravoslavným chrámem západní Evropy?
na stadionu v Helsinkách během Letních olympijských her v roce 1952 český atlet Emil Zátopek trhl rekord hned ve třech atletických disciplínách?
v Helsinkách jsou veškeré nápisy včetně názvů ulic a měst ve finštině i švédštině?
v Helsinkách velmi snadno seženete hned několik druhů českého piva?
Více o našich cestách světem najdete i na našem blogu http://prosmejdimesvet.cz/
***