Dubrovník – město seriálu Hra o trůny

Foto: autor

1 345

Chorvatské město Dubrovník je nazýván někdy také jako perla Jadranu. A toto označení má bezesporu právem. Leží nedaleko hranic s Černou Horou, kousek od Bosny a Hercegoviny.

Reklamy

Do Dubrovníku jsme zamířili již po několikáté během naší letní dovolené, kterou trávíme po většinou ve střední Dalmácii mezi Omišem a Makarskou. Zajet autem do tohoto nádherného města se dá z této části Chorvatska během pár hodin. Sice musíte jet po pobřežní silnici, skrze většinu letovisek, částečně si projedete také Bosnou a Hercegovinou, ale pokud s tím budete počítat dopředu a vše si aspoň trošku naplánujete, není to problém.

Hra o trůny

V dnešní době se Dubrovník proslavil především tím, že se zde natáčel seriál Hra o trůny. Město posloužilo autorům pro scény z metropole Západozemí. Zdejší hradby vykouzlili tvůrcům opravdu nezaměnitelnou atmosféru. Kromě tohoto seriálu se Dubrovník mihnul i ve Hvězdných válkách.

Reklamy

Po staletí je centrem obchodu

Předností Dubrovníku byla vždy i v minuloti jeho poloha na pobřeží Jaderského moře. Město vděčí za svůj rozvoj především obchodníkům, protože se jedná o významný přístav využívaný pro osobní i nákladní dopravu. Dubrovník je jedním z nejvýznamnějších turistických center v Chorvatsku. Asi 20 km od Dubrovníku sed dnes nachází i mezinárodní letiště.

Staré město

Pokud jste zde nikdy nebyli a jezdíte-li do střední Dalmácie, nemá cenu otálet – je čas se tam vydat! V Dubrovníku budete obdivovat nádherné Staré město obehnané hradbami, které bylo v roce 1979 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Během jugoslávských válek v 90. letech minulého století bylo město dost poničeno a mnoho zdejších kostelů a katedrál bylo doslova srovnáno se zemí. Dnes byste zde jen těžko hledali následky občanské války. Vše bylo podle dobových fotografií znova postaveno při využití původních technologií i materiálů. Kámen pro obnovu města se dovážel z ostrova Korčula.

Většina zdejších staveb je postavena v jednotném charakteristickém slohu a takřka všechny budovy mají na střeše červené tašky. Pohled na město z hradeb je opravdu překrásný. Hradby jsou asi 2 km dlouhé a je možné se projít po jejich ochozu. Jsou až 25 m vysoké a až 6 m široké. Pokud se tam vydáte jako my během letní dovolené, vezměte si s sebou dostatek vody. Na hradbách se není však kde ukrýt před sluncem.

Dominanta města

Starému městu dominuje hlavní ulice Stradum, na kreré najdete chrám sv. Blažeje i vstupní Bránu – dvě věže na opačných koncích ulice. Ve městě se pořádá mnoho kulturních akcí. Mezi nejznámnější patří letní festival Dubrovačke ljetne igre, který je známý nejen v Chorvatsku, ale i po celé Evropě. Koná se v červenci a srpnu a v jeho průběhu se na nádvořích, na hradbách i v klášterech odehrávají početná představení, koncerty a večery poezie. Na své si pak přijdou i příznivci opery, divadla a místního folklóru.

V pevnosti najdete také námořní muzeum s ocenáriem. Za prohlídku stojí i Rektorský palác nebo dominikánský klášter. Centrum města v letních měsících poskytuje v místních kamnenných uličkách nejen příjemný chládek, ale najdete zde hlavně bezpočet restaurací, pizzerií a kaváren.

Nad městem se tyčí křesťanský kříž, který připomíná všechny oběti balkánské občanské války. K němu se lze vyvézt lanovkou – je odsud nádherný výhled.

Parkování

Pokud se do Dubrovníku vydáte autem, doporučujeme využít k parkování zdejší podzemní garáže [42.645268, 18.103392]. Za prvné jsou na místní poměry levnější než parkování na ulici a hlavně se nevrátí do auta, které bude rozpečené jako pánvička.

Víte, že …

  • Na zdejším ostrově Lokrum se podle legend zachránil anglický král Lví srdce, když jeho loď ohrožovala bouře.
  • Rožata je místní dezert připravovaný z hustého krému z vajec, karamelu, rumu a vaniky nebo citronu.
  • Město bylo založeno v 7. století našeho letopočtu.
  • Ve středověku měl přístav stejný obchodní význam jako Benátky.
  • Sv. Blažej je patronem města – jako ochránce před Benátčany je vyobrazen na mincích, vlajkách i pečetích.
  • V Dubrovníku slunce svítí 250 dní v roce.

Stojí za vidění..

  • Hora Srð – kříž nahoře s krásným a nejlepším výhledem na Staré město.
  • Starý přístav – kotví zde bezpočet lodí a jachet.
  • Synagoga – jedna z nejstarších v Evropě a kostel srbské pravoslavné církve s muzeem.
  • Onofriova kašna – udajně vám slní přání, pokud se napijete ze všech 16 trysek.
  • Sponzův palác – obrovský archiv s více jak 2,5 miliony dokumentů o městě od 12. století
  • Rektorský palác – městké muzeum.
  • Gundulićovo náměstí – velké tržiště.

Může se hodit:

Mapa lokací Dubrovníku v seriálu Hra o trůny
Mapa Dubrovníku s vyznačením památek

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit