New York je jednou z největších světových metropolí. Jeho rozloha činí 789 km2 na souši (1214 km2 celkem). Žije zde více jak 8,5 milionů obyvatel (údaj z 2016). Jedná se o významné obchodní a finanční centrum. Sídlí zde řada vědeckých, kulturních a uměleckých institucí, vysokých škol, muzeí a divadel.
Manhattan – srdce města
Psal se rok 1613, když na ostrově Manhattan vznikla holandská obchodní stanice. Ostrov domorodí indiáni Algonkinové prodávají za hrst korálků. Od té doby se stává New York a Manhattan jádrem jedné z největších světových metropolí. Od 17. století se dodnes změnilo mnohé. Kromě newyorské radnice se tu dnes nachází i mnoho kancelářských budov a své sídlo zde má řada významných institucí. Některé pozůstatky minulosti však zůstávají ve městě nadále přítomné, například v podobě názvů ulic.
Například dnešní Wall Street je místem, kde původně stála hradba tvořící severní hranici Nového Amsterdamu. Dnes zde najdeme především světoznámé finanční instituce, banky, sídlí zde newyorská burza a je v podstatě středem finančního světa.
Naproti tomu taková Mill Lane je pojmenována podle holandského větrného mlýna, který zde stával v 17. století.
Multikulturní svět
Na ostrově Ellis stojí muzeum věnované přistěhovalcům, kteří si New York zvolili za svůj nový domov. Muzeum sídlí v budově původního imigračního úřadu. Dnes tvoří více jak 40 % obyvatel New Yorku právě přistěhovalci. Ti vytvářejí uvnitř města oblasti, kde se více než angličtina, používají cizí jazyky. Domluvíte se zde více jak 40 různými jazyky. Nejvíce imigrantů pochází z Dominikánské republiky, Číny, Indie, Ruska, Itálie, Polska a Rumunska a za dobu svého působení v několika generacích si zde vybudovali své vlastní čtvrti. Příkladem jsou Čínská čtvrť, Spanish (Španělský) Harlem nebo Malá Itálie. Vytvářejí si zde i vlastní kulturní instituce, v jejich restauracích se podávají národní pokrmy. Chcete-li vyzkoušet nějaké, zkuste třeba vyhlášenou vietnamskou restauraci Pho Bang New York na 157 Mott Street nebo pizzerii na 27 Prince Street. Kostely, buddhistické chrámy i synagogy pak zde stojí těsně vedle sebe.
New York – kulturní centrum
New York není jen pouhým městem finančníků, ale také intelektuálů, studentů, modních návrhářů a umělců všeho druhu. Metropolitní opera na Broadwayi je od toku 1883. Okolí Broadwaye je brzy stalo významnýcm kulturním centrem. Mnoho kulturních a společenských akcí se dnes odehrává také na Times Square, osvětleném bezpočetem neonových nápisů a světelných reklam na velkoplošných poutačích. Mezi vyhlášené umělecké čtvrti patří i elegantní Greenwich Village, SoHo a TriBeCa. Pokud jste vyznavači shoppingu, zajděte si na Herald Square do Macy’s – největšího obchodního domu na světě.
Central Park – oáza uprostřed města
Uprostřed ostrova najdete slavný Central Park. To je na zdejší poměry neskutečná 340hektarová plocha zeleně přímo uprostřed města, která se rozkládá mezi mrakodrapy. je oblíbeným místem odpočinku všech Newyorčanů.
Křižovatka světa
Díky velkému počtu lidí na poměrně malém uzemí patří New York i mezi největší dopravní křižovatky světa. Nacházejí se zde tři mezinárodní letiště a velký námořní přístav. Jak už bylo zmíněno je město zároveň místem, kde sídlí významné společnosti od bank, právních kanceláří, pojišťovem, reklamních agentur i obchodních řetězců. New York je i centrem strojírenského, elektronického, chemického a oděvního průmyslu. Při pobytu v NY můžete však využít i městskou hromadnou dopravu. Pokud se rozhodnete cestovat metrem, můžete dnes využít 472 stanic a 25 linek zdejšího metra. Orientace je přitom poměrně jednoduchá, pamatujete si pouze jestli chcete jet do města nebo z města. Více se můžete v angličtině dozvědět na stránce dopravního podniku.
Freedom Tower
Donedávna byl čilý stavební ruch na náměstí Ground Zero. Dříve zde do 11. září 2001 stály dvě budovy Světového obchodního centra (World Trade Center). Ty se však staly terčem teroristického útoku, při kterém byly totálně zničeny pomocí unesných dopravních letadel. O život tehdy přišlo více jak 3000 lidí, včetně pasažérů unesených letadel, zaměstnanců WTC a záchranářů. Jejich jména jsou dnes uvedena na velké pamětní desce a kousek vedle dnes stojí nový mrakodrap tzv. Freedom Tower (Věž svobody).
Stojí za vidění
- Socha svobody – bezesporu nejznámější a monumentální symbol města, který zde byl vztyčen v roce 1886 na počest Francie, která podpořila boj za nezávislost amerických osadníků na Velké Británii. Najdete ji na Liberty Islandu. Budete-li mít štěstí a seženete-li lístek, můžete se dostat i do “koruny” sochy a pokochat se výhledem. Zmenšenou kopii sochy najdeme ale i v Paříži.
- Empire State Building – nejvyšší budova v New Yorku. Z terasy je překrásný výhled na město a to jak ve dne, tak v noci.
- Metropolitní muzeum umění se sbírkou více než 2000 uměleckých děl z různých zemí.
- Brooklyn Bridge – další ze symbolů New Yorku. Tohle prostě musíte vidět, když už tu budete. Budete-li si chtít udělat pěknou fotku, musíte fotit z nedalekého přístavu.
- Stanice metra City Hall – uzavřená stanice metra. Více jsme o možnosti návštěvy psali zde.
Víte, že…
- New York byl 5 let hlavním městem Spojených států, a to v letech 1785-1790.
- New Yorku se běžně říká Velké jablko? Není to kvůli tomu, že zde snad všichi dnes vlastní iPhony. Je to odkaz na výraz, který v roce 1909 použil ve své knize Poutník v New Yorku spisovatel Edward S. Martin. Spojené státy přirovnal k velkému stromu a New York k velkému jablku, které si z celého stromu bere jen to nejlepší.
Může se hodit:
Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.
Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.
Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.