10 míst světa: jak zde slaví 1. máj?

foto: 123rf, flickr

3 484

První máj není jen svátek práce, ale pro mnohé z nás je to především oslava jara a s tím související čas lásky. V našich končinách milenci, partneři či manželé každoročně zavítají pod rozkvětlou třešeň nebo jabloň, aby žena, která zde dostane polibek, oplývala i následující rok krásou a přitažlivostí. Pro ty ženy, které zůstanou nepolíbené, pak podle naší tradice platí, že …. uschne :(. Nezapomeňte zítra vzít svou milou ven a hezky se postarejte o to, aby ani v době koronavirové vaše partnerka nestrálada 😉 Dejte ji najevo, jak ji máte rádi a jak je pro vás důležitá.

Reklamy

No ale my se podíváme, jak 1. máj slaví i jinde po světě. Díky rozmanité historii a prolínání kultur, se tento svátek v řadě zemí od toho našeho, docela liší. Pojďme se tedy podívat na jiné tradice.

1) Itálie

Na prvního máje se v Itálii připravují většinou tradiční sladkosti nebo speciality. Samozřejmě, že tanec, skotačení či laškování dovoleno. V Itálii se tento den (italsky Calendimaggio) pojí i s oslavou příchodu nového života.

Reklamy

2) Německo

Stydliví němci navíc oslovují svůj protějšek „májovou čárou“, což je jakási linka mezi jejich domovy. Před domem většinou pak nakreslí srdce nebo iniciály toho druhého.

3) Finsko

Svátku prvního máje zde říkají Vappu. Děti i dospělí si ve Finsku připíjí zvláštní medovinou zvanou sima. No jo, je tam zima, pije se sima … takže je potřeba se zahřát. To se dá pochopit 😉

Finská medovina sima a svátek Vappu
Finská medovina sima a svátek Vappu / foto: 123rf.com

4) Bulharsko

Irminden – tak se jmenuje bulharský 1. máj, při němž se zapalují ohně. Podle tradice na svět v tento den vychází král hadů a ještěrů. Oheň a dělaní hluku jej má zahnat. U nás se tradice s pálením ohňů pojí s předešlým dnem a s oslavou pálení čarodějnic.

5) Španělsko

Tohle je prostě v srdci – muži zde staví pro své vyvolené májky a šplhají po nich nahoru, kde mají sebrat vlajku a ženy přitom dole tančí a podporují je. Jak romantické… tohle je prostě Los Mayos.

6) Francie

Ve Francii se ženy naopak na prvního máje většinou setkávají s tím, že jim partner nadělí romanticky jarní konvalinky. Ooohhh… tohle se zde praktikuje už od doby krále Karla IX. Francouzského (z rodu Valois-Angoulême, vládnul 1560-1574)  a darování konvalinky je symbolem příchodu jara.

Tradicí Francie jsou na prvního máje konvalinky
Tradicí Francie jsou na prvního máje konvalinky / foto: 123rf.com

7) Velká Británie

I zde se tančí okolo májky a probíhá tradiční volba královny máje May Queen, která je považována za symbol všeho dobrého a pozitivního z tohoto dne.

8) Portugalsko

V Portugalsku se 1. máj (nebo-li Os Maios) pojí s ochranou proti zlým duchům a čarodějnicím. Na dvěře, okna a branky si lidé dávají žluté květy jedovatého čilimníku. V ulicích se konají průvody.

Svátek Os Maios
Svátek Os Maios / foto: flickr

9) USA

Zde si láska klestí cestu žaludkem a proto zde většinou vládne heslo, že láska prochází žaludkem. Proto jsou zde jakousi tradicí májové košíky plné sladkostí a květin.

10) Havajské ostrovy

Na ostrovech volí královnu Lei – tradičního věnce z květin a samozřejmě tančí oblíbený havajský tanec hula hula.

-red-

Mohlo by se vám také líbit