Taky jste nervózní, když máte někam letět na dovolenou? Jestli ano, podívejte se na náš seznam 10 letišť, kde vám start a přistání rozhodně dobře dělat nebudou.
Zvažujete si koupit letenku a nemáte létání letadly zrovna moc v lásce? Při vyslovení slova turbolence jdete rovnou do “vrtule”? Pokud jste si odpověděli “ANO”, podívejte se, jestli není vaše cílové letiště mezi jedním z níže uvedených 10 letišť. V našem článku se dozvíte, proč byste si měli svůj let právě sem raději rozmyslet;)
1) Princess Juliana International Airport (Svatý Martin)
Tohle letiště jste určitě už viděli třeba v televizi. Na zdejší pláži Maho, přímo nad opalujícími se lidmi a jejich hlavami se k zemi snášejí obří letadla s turisty. Ty mají totiž přistávací ranvej přímo za silnicí s plotem, takže v těchto místech jsou letadla opravdu již velmi nízko. Přistání letadel je považováno ze jednu z největších zdejších atrakcí. Bohužel právě tento rok v červenci měla tahle atrakce na svědomí život neukázněné ženy z Nového Zélandu. Tu doslova “odfoukla” tlaková vlna Boeingu 737 a žena, přesto, že se držela plotu, narazila hlavou do betonu a na místě pak zemřela.
Video: http://video.idnes.cz/?idvideo=V170302_164334_iglobe_salv
2) Juancho E. Yrausquin Airport (Saba – Nizozemské Antily)
Pouhých 30 km od ostrova Svatý Martin leží i nejmenší z 6 karibských ostrovů Saba. Na tomto ostrově se nachází jedna z nejkratších ranvejí na světě. Její délka je pouhých 400 metrů, nachází se na kraji útesu a oba konce dráhy padají do moře! Takže kdo to nestihne ubrzdit nebo včas zvednout… konec je celkem jasný.
Foto: © Traveling Jubba’s/Flickr.com | Juancho E. Yrausquin Airport, Saba
3) Letiště Courchevel ve Francii
Tohle letiště jste také už mohli vidět v televizi. Například ve filmu s agentem 007 – Jamesem Bondem – Zítřek nikdy neumírá (1997), kde si zahrálo ruskou základnu. Letiště je zajímavé tím, že se nachází ve výšce 2008 m n. m. a je ve svahu, jehož sklon je 18,5 %! Téměř celý rok jej pokrývá led a sníh a jeho ranvej je dlouhá navíc pouhých 525 metrů. Jde zároveň o nejvýše položené letiště v Evropě.
Foto: © Paul Vinten/123RF.com | Francie – letiště Courchevel
Video:
4) Tenzing-Hillary Airport (Nepál)
Když už jsme u těch letišť ve svahu, pojďme se podívat na další. Tohle letiště najdete ve městě Lukla v Nepálu v nadmořské výšce 2845 m n. m. Letiště slouží zejména výpravám horolezců, kteří se chystají zdolat Mount Everest (nejvyšší hora světa 8850 m n. m.). Letiště má pouze o 2 metry delší ranvej než předešlé francouzské v Courchevelu. Pokud pilot nestihne při přistání do kopce letadlo ubrzdit, čeká na konci skalní masiv a…
Nehody jsou tu prostě docela časté.
Foto: © Scott Biales/123RF.com | Nepál – Tenzing-Hillary Airport
5) Madeira Airport – ostrov Madeira (Portugalsko)
Pokud jste dosud byli v klidu, že zrovna předešlé destinace nejsou ve vašich příštích plánech, možná zbystříte právě nyní. Madeira patří mezi vyhledávané destinace u širokého spektra dovolenkářů. Ne každý však ale ví, co ho na tomto ostrově při přistání čeká. Největším problémem je zdejší větrné podnebí, takže piloti se zde musí vyrovnávat se silným bočním větrem. Připočteme-li k tomu, že zdejší letiště zasahuje do oceánu, z jedné strany je skalní útes, přistávací dráha stojí na 180 pilotech a z druhé strany je moře, tak se máte na co těšit, pokud se sem chystáte;)
Foto: © oleandra/123RF.com | Portugalsko – Madeira Airport
6) Gibraltar Airport
Dalším letištěm, kterému “končí” ranvej v moři, je letiště v Gibraltaru. Tahle dráha má navíc ještě jedno specifikum a to, že skrz ní vede dálnice. A aby letadla mohla přistávat bezpečně, je vždy potřeba uzavřít dálnici v pravou chvíli závorami. Prostě něco jako známe od nás ve formě železničních přejezdů. Pokud se chystáte přistávat zrovna zde, tak doufejte, že místní řidiči závory respektují více, než někteří neukáznění řidiči na našich silnicích. Leckdy i profesionální řidiči závory podjíždí do poslední chvíle a pak… všichni si to pamatujeme, co napáchá například takový odstavený kamion před rozjetým Pendolinem. Co by se asi stalo v případě letadla?
Foto: © ewastudio/123RF.com | Gibraltar Airport
7) Toncontín International Airport (Honduras)
V hlavním městě Hondurasu se nachází mezinárodní letiště s nejkratší ranvejí na světě. Při přistání zde letadla musí zatáčet a manévrovat velmi nízko nad obytnými domy. V roce 2008 muselo být letiště dokonce uzavřeno. Letadlo typu Airbus A320-233 San Salvadorských aerolinií TACA neubrzdilo na 2163 metrech dráhy, přejelo a skončilo ve městě na silnici. Zde zničilo několik projíždějícíh aut a následně narazilo do skály u silnice. Znovu bylo otevřeno pro mezinárodní lety až po více jak měsíci.
Foto: © Jeffrey Hawkins/Flickr.com | Toncontín International Airport
8) Gustaf III Airport (Svatý Bartoloměj)
Tohle letiště najdete v souostroví Malých Antil na ostrově s rozlohou pouhých 25 km2. Ranvej zdejšího letiště má 650 metrů a končí na místní pláži. Při přibližování na dráhu musí pilot přeletět velmi nízko kopec před letištěm a hned na ním prudce klesnou a dosednout na ranvej. Problém při přistání může nastat už při nízkém přeletu zmíněného kopce. Vede zde silnice a letadla přelétávají těsně nad projíždějícími auty.
Foto: © aoa30/Flickr.com | Svatý Bartoloměj – Gustaf III Airport
9) Samedan Airport (Švýcarsko)
Piloti považují přistání na tomto letišti za jedno z nejnáročnějších. Přistání komplikují vysoké okolní horské masivy, poměrně silný vítr i nadmořská výška 1707 m n. m. Chystáte-li se letadlem třeba do St. Moritze, budete patrně přistávat právě zde. Letiště není řízené a nemá ani žádnou IFR proceduru.
Foto: © Rene Antmann/Flickr.com | Švýcarsko – Samedan Airport
10) Bhutan airport (Bhután)
Náš seznam zakončíme mezinárodním letištěm Paro v Bhutánu, na kterém má povolení přistát pouze asi 20 pilotů na světě. Při přiblížení na tohle letiště musejí piloti proletět úzkým údolím těsně kolem vrcholků 6000 metrů vysokých hor. Samotné letiště je umístěné v nadmořské výšce 2225 m. Přistávat se zde navíc smí pouze v denní hodiny a za příznivých meteorologických podmínek.
Foto: © Jason Auch/Flickr.com | Paro, Bhutan airport